EHF European League: Vâlcencele vor evolua în faza grupelorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Nov 2021

EHF European League: Vâlcencele vor evolua în faza grupelor

SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat en fanfare în grupele EHF European League după ce astăzi s-a impus și în meciul retur disputat în Spania contra formației Super Amara Bera Bera. După victoria din urmă cu o săptămână cu scorul de 34:28 obținută în sala „Traian”, jucătoarele pregătite de norvegianul Bent Dahl s-au impus în această seară în manșa retur disputată în „Polideportivo Jose A. Gasca” din San Sebastian cu 29:27 (10:14).

Vâlcencele au început ezitant jocul și le-au permis gazdelor să se distanțeze la 4:0 după mai puțin de 5 minute și jumătate de joc, cele 6 goluri avans luate după primul meci fiind un handicap ce părea ușor de surmontat de către spanioloaice. Diferența s-a păstrat până la pauză pe fondul revirimentului în joc al fetelor noastre, care au menținut ecartul până la jumătatea reprizei secunde, 22:18. Pe fondul unui joc mai exact, ele au egalat la 25 în minutul 56 și au năruit speranțele gazdelor, care au lăsat garda jos pe ultimele minute ale partidei.

Cu scorul general de 63:55, vâlcencele au acces în faza grupelor ce va începe în luna ianuarie a anului viitor. Golurile SCM-ului au fost marcate de Klikovac – 7, Dache – 4, Mireya Gonzales, Florica, Nikolic, Gorshenina – 3, Bucur – 2, Hosu, Elghaoui, Glibko, Roch – un gol.