EHF European League: Revanșă ratată. Remiză cu Thüringer HCConstantin Buharu / SportPictures.eu
04 Feb 2023

EHF European League: Revanșă ratată. Remiză cu Thüringer HC

SCM Râmnicu Vâlcea nu a putut să-și ia revanșa pe teren propriu în fața celor de la Thüringer HC în meciul contând pentru etapa a 4-a a grupei D a EHF European League.

După înfrângerea drastică suferită în urmă cu o săptămână în Germania, formația pregătită de Bent Dahl a avut o evoluție fluctuantă în partida din sala „Traian”. După ce conduceau cu 4 goluri, 12:8 în minutul 20, vâlcencele au avut o scădere de ritm și la pauză s-au văzut conduse, scor 16:17. Nemțoaicele, cu antrenorul de origine română Herbert Muller pe bancă, s-au distanțat chiar la cinci lungimi în startul părții secunde, 16:21 în minutul 35, dar la jumătatea reprizei tabela indica scor egal, 24:24. Cu Thüringer HC la conducere până spre final, vâlcencele au reușit să revină în cele din urmă și să preia conducerea pentru prima dată în partea a doua a jocului în chiar ultimul minut, dar formația oaspete a înscris ultimul gol al meciului.

Scorul final de 32:32 (16:17) le coboară un loc în clasament pe vâlcence, care sunt obligate să învingă etapa viitoare pe teren propriu echipa franceză Paris 92 pentru a rămâne în cursa pentru locul secund, cel care aduce calificarea în sferturile de finală ale competiției.

Golurile vâlcencelor au fost marcate de Elghaoui - 11, Fujita – 6, Bucur – 5, Glibko – 4, Hansson, Levcenko – câte 2, Klikovac – un gol.

În cealaltă partidă din cadrul grupei D, Paris 92 - Praktiker-Vác 26:24.

Etapa viitoare programează întâlnirile SCM Râmnicu Vâlcea - Paris 92 (sâmbătă, 11 februarie) și Thüringer HC - Praktiker-Vác (duminică, 12 februarie).