EHF European League: Prima înfrângere pentru brăilenceSorin Pană / SportPictures.eu
23 Ian 2021

EHF European League: Prima înfrângere pentru brăilence

Siófok KC, câștigătoarea Cupei EHF ediția 2018/19 și principala adversară în campionatul ungar a forțelor Györ și FTC, le-a administrat celor de la HC Dunărea Brăila prima înfrângere în faza grupelor EHF European League.

În partida disputată în Sala Sporturilor ”Dunărea” din Brăila, jucătoarele pregătite de Neven Hrupec au depășit emoțiile unui debut de meci echilibrat și s-au distanțat la trei lungimi în minutul 19, 8:5, avantaj pe care l-au păstrat până la pauză, 14:11. În numai 5 minute de la reluare unguroaicele au egalat la 16, dar gazdele au refăcut diferența de la pauză, 20:17, la jumătatea reprizei. Formația oaspete a revenit și a trecut în avantaj cu 10 minute înainte de final, 22:23, și au controlat finalul de meci pentru a se impune cu 27:25 (11:14).

Golurile formației brăilene au fost marcate de Kanaval - 8, Udriștioiu, Dache - câte 5, Dmitrovic, Sazdovska, Lima de Araujo - câte 2, Czeczi - o reușită.

Celălalt meci al grupei, Fleury Loiret Handball - Kuban a fost amânat.

Clasamentul grupei D este următorul:

1. Siófok KC                         3             2             1             0             90:77     5

2. H.C. Dunărea Brăila           3             1             1             1             79:79     3

3. Kuban                              2             0             2             0             53:53     2

4. Fleury Loiret Handball        2             0             0             2             51:64     0

Următoarele partide sunt Kuban - Fleury Loiret Handball și Siófok KC - H.C. Dunărea Brăila și se vor disputa sâmbătă, 6 februarie, respectiv duminică, 7 februarie.