EHF European League: Înfrângere la Nimes și speranțele de calificare s-au spulberatRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Feb 2021

Dinamo a suferit cea de-a cincea înfrângere în grupa B a EHF European League în partida disputată în deplasare contra formației franceze USAM Nimes Gard. Arena „Le Parnasse” din Nimes a fost gazda unei partide disputate în care elevii lui Constantin Ștefan au revenit după ce au fost conduși cu 4 goluri la jumătatea primei reprize, 10:6, însă la pauză au intrat cu handicap minim, 15:14. Repriza secundă a fost echilibrată, mergându-se cap la cap până la 28:27 în minutul 53, după care pe final de meci francezii s-au distanțat, scorul final fiind 32:29 (15:14).

Golurile dinamoviștilor în partida de aseară au fost înscrise de Hebo - 7, Kuduz, Humet - câte 6, Ghionea - 3, Asoltanei, Negru - câte 2, Mousavi, Shebib, Bannour - câte un gol.

Dinamo rămâne pe locul 5 cu două meciuri rămase de disputat și doar victoria la Lisabona vineri și un parcurs catastrofal al portughezilor de la Sporting CP în celelalte trei meciuri pe care le mai au de jucat le-ar putea aduce locul 4 și calificarea în optimile de finală.

Clasamentul grupei B este următorul:

1. USAM Nimes Gard          8              5              1              2              227:209                 11

2. Füchse Berlin                  6              4              2              0              194:162                 10

3. IFK Kristianstad              8              5              0              3              217:219                 10

4. Sporting CP                    6              3              0              3              157:154                     6

5. Dinamo București           8              2              1              5              220:235                 5

6. Tatran Presov                 8              1              0              7              191:227                     2

Ultimele partide din grupă pentru dinamoviști se vor disputa după următorul program: