EHF European League: Dinamo, șanse minime pentru calificareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Feb 2021

EHF European League: Dinamo, șanse minime pentru calificare

O nouă înfrângere în grupa B a EHF European League îndepărtează Dinamo de calificarea în faza optimilor de finală ale competiției. În sala din șoseaua Ștefan cel Mare, elevii lui Constantin Ștefan au primit vizita formației suedeze IFK Kristianstad, scandinavii impunându-se în manșa de pe teren propriu cu 31:22.

Dinamoviștii au controlat începutul de partidă și aveau un avans de cinci goluri, 10:5 în minutul 17 grație unei prestații de excepție între buturi a lui Saeid Heidarirad, însă la pauză diferența de pe tabelă s-a redus la două lungimi, 14:12. Scandinavii au început partea a doua a jocului cu două goluri și au restabilit egalitatea, apoi Hebo, Negru și Kuduz au făcut 19:15 și se părea că lucrurile reveneau la normal pentru gazde. A urmat o altă perioadă mai bună a suedezilor care în minutul 47 au egalat la 22, s-a mers cap la cap până la 25:25, după care Humet și Gavriloaia au înscris pentru 27:25 cu cinci minute înainte de ultima sirenă, apoi Shebib a făcut 28:26 în minutul 57. Vikingii au egalat din nou când mai erau 77 de secunde, Kuduz a ratat atacul și Hebo blochează atacul oaspeților întârziind repunerea mingiei în joc când mai erau două secunde. Angolezul a primit cartonaș roșu și arbitrii muntenegreni au dictat 7 metri pentru suedezi. Ocvirk a transformat și a stabilit scorul final, 28:29 (14:12), o victorie care limitează drastic dinamoviștilor șansele de a prinde locul 4 în grupă.

Golurile dinamoviștilor în partida de aseară au fost înscrise de Humet - 7, Kuduz - 6, Hebo - 5, Negru - 4, Gavriloaia - 3, Shebib - 2, Botea - un gol.

Clasamentul grupei B este următorul:

1. Füchse Berlin                  6              4              2              0              194:162                 10

2. IFK Kristianstad              8              5              0              3              217:219                 10

3. USAM Nimes Gard          7              4              1              2              195:180                 9

4. Sporting CP                    5              3              0              2              136:130                     6

5. Dinamo București           6              1              1              4              159:173                 3

6. Tatran Presov                 6              0              0              6              137:174                     0

Urmează acum patru meciuri cu un program de foc pentru dinamoviști, după următorul program: