EHF EL: Dinamo, aproape de revanșă cu Füchse BerlinRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Dec 2020

EHF European League: Dinamo, aproape de revanșă cu Füchse Berlin

Dinamo a fost aproape de un rezultat mare în sala din șoseaua Ștefan cel Mare în partida retur cu Füchse Berlin din grupa B a EHF European League. După ce au lăsat o impresie frumoasă în partida din urmă cu o săptămână disputată pe terenul formației germane, elevii lui Constantin Ștefan au jucat de la egal la egal cu adversarii lor mult mai bine cotați și le-au lipsit două secunde pentru a bifa o victorie de prestigiu.

Nemții au controlat începutul de partidă și aveau un avans de patru goluri, 3:7 în minutul 12 și 5:9 în minutul 18, dar dinamoviștii au avut nevoie de numai cinci minute pentru a restabili egalitatea, 10:10. Finalul de repriză le-a aparținut oaspeților, care au intrat la cabine cu avantaj de două goluri, 12:14, și după ce au fost din nou egalați, la 18 în minutul 38, au speculat o eliminare la Humet și au reușit să se distanțeze la 18:22 la jumătatea reprizei. Finalul de meci le-a aparținut dinamoviștilor, necruțători pe contraatac, care au egalat în ultimul minut și sirena de final l-a prins pe Gavriloaia cu mingea în poziție de aruncare singur cu portarul oaspeților.

S-a încheiat 26:26 (12:14), un punct prețios pe care Dinamo îl obține în fața principalei favorite a grupei.

Golurile dinamoviștilor în partida de aseară au fost înscrise de Gavriloaia - 7, Humet - 6, Vujic, Shebib - câte 3, Negru - 2, Kuduz, Mousavi, Hebo, Botea, Bannour - câte un gol.

Clasamentul grupei B este următorul:

1. Füchse Berlin                  4              3              1              0              124:105                 7

2. IFK Kristianstad              5              3              0              2              138:133                 6

3. USAM Nimes Gard          4              2              0              2              109:102                 4

4. Sporting CP                    3              2              0              1              85:82                     4

5. Dinamo București           5              1              1              3              131:144                 3

6. Tatran Presov                 3              0              0              3              74:95                     0