EHF European League: Brăilencele au rezistat o repriză pe terenul favoritelor grupeiSorin Pană / SportPictures.eu
07 Feb 2021

HC Dunărea Brăila a fost învinsă și în cel de-al doilea duel cu principala favorită a grupei D a EHF European League, formația maghiară Siófok KC.

În partida disputată în Palatul Sporturilor „Kiss Szilard” din Siófok, jucătoarele pregătite de Neven Hrupec au jucat de la egal la egal cu mult mai titratele lor adversare și au menținut echilibrul până în minutul 35 când tabela indica scor egal, 17:17. Din acel moment, unguroaicele s-au mobilizat și profitând și de ratările brăilencelor s-au distanțat în puțin peste un sfert de oră de joc la +8 pe tabelă, 27:19, în minutul 52. Fără a mai putea recupera din handicap, brăilencele s-au văzut învinse cu 31:24 (17:14) și rămân cu 3 puncte pe locul secund al grupei.

Golurile formației brăilene au fost marcate de Kanaval - 6, Udriștioiu - 5, Dmitrovic - 4, Dache - 3, Safta, Milic, Lima de Araujo - câte 2.

Celălalt meci al grupei, Kuban - Fleury Loiret Handball a fost amânat.

Clasamentul grupei D este următorul:

1. Siófok KC                         4             3             1             0             121:101     7

2. H.C. Dunărea Brăila           4             1             1             2             103:110     3

3. Kuban                              2             0             2             0             53:53     2

4. Fleury Loiret Handball        2             0             0             2             51:64     0

Următoarele partide sunt Kuban - Siófok KC și Fleury Loiret Handball - H.C. Dunărea Brăila și se vor disputa vineri, 12 februarie, respectiv duminică, 14 februarie.