EHF EL: Minaur obține primul succes în grupa BRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Ian 2022

EHF EL: Minaur obține primul succes în grupa B

După ce ieri Măgura Cisnădie a deschis șirul victoriilor românești în faza grupelor EHF European League, astăzi în Sala Polivalentă „Lascăr Pană” din Baia Mare, Minaur a câștigat partida contra polonezelor de la MKS Zaglebie Lubin într-un meci contând pentru grupa B a competiției.

Elevele lui Raul Fotonea s-au imus cu 34:32 (18:14) după un joc echilibrat, formația oaspete reușind să anuleze handicapul de 4 goluri de la pauză în minutul 54, tabela indicând 29:29. Fujita și Lavko, de la 7 metri, au readus liniștea în tabăra gazdelor, ecartul de două goluri fiind menținut până la final și prin dubla reușită de Popa.

Andreea Popa și Cristina Laslo au fost principalele marcatoare ale formației maramureșene cu câte 7 reușite, fiind urmate de Asuka Fujita – 6, Jelena Lavko – 5, Yaroslava Burlachenko – 4, Alexandra Severin – 3, Angela Cioca și Anca Polocoșer – câte un gol.

În celălalt joc al grupei, Les Neptunes de Nantes - SG BBM Bietigheim 25:27 (16:17).

Etapa viitoare, Minaur se va deplasa în Germania pentru partida cu SG BBM Bietigheim, un rezultat pozitiv contribuind substanțial la ocuparea unuia dintre primele două locuri ale grupei, ceea ce înseamnă calificarea în sferturile de finală ale competiției.