EHF EL: HC Dobrogea Sud face un pas mare spre calificareSportPictures.eu
28 Aug 2021

EHF EL: HC Dobrogea Sud face un pas mare spre calificare

„Delfinii” au făcut un meci superb în manșa tur a duelului cu formația ungară Csurgoi KK și s-au impus cu scorul de 27:23 (13:10), rezultatul ce constituie o opțiune importantă pentru calificarea în turul II al EHF European League, așa după cum arată site-ul formației constănțene.

„Delfinii” au controlat jocul încă din prima repriză, cu un Vitaly Komogorov în mare formă de ziua lui. La 30 de ani împliniți astăzi, rusul a „zburat” pe teren și a marcat 6 goluri până la pauză, dar și-a continuat evoluția de top și în partea secundă, cu câteva assist-uri și un ultim gol, care a închis tabela. Foarte bună și prestația lui Alexandru Andrei, care n-a ratat nimic de la 7 metri, 5 din 5, și a punctat de două ori și din extrema stângă. Dani Vasile a dat siguranță echipei cu intervențiile sale, iar centrul sloven Leon Raso și pivotul Daniel Susanu au hărțuit permanent defensiva adversă.

Victoria la 4 goluri diferență obținută pe terenul lui Csurgoi îi face pe dobrogeni mari favoriți în returul de la Constanța, iar revanșa pentru eliminarea de acum doi ani se conturează tot mai clar.

Csurgoi KK (antrenori Mariano Ortega, Darko Pavlovic): Tatai, Fustos – Kovacevic 4 goluri, Gebhardt 3, Rotim 3, Kerkovits 3, Juhasz 2, Herceg 2, Krecic 2, Krsmancic 1, Schaffer 1, Szeitl 1, Gabor 1

HC Dobrogea Sud (Djordje Cirkovic și George Buricea): Vasile, Chilianu – Komogorov 7 goluri, Andrei 7 (5x7m), Nistor 2, Raso 2, Susanu 2, Stankovic 2, Nikolic 1, Ilie 1, Buvinic 1, Chikovani 1, Vegar 1, Caba, Stănescu, Loghin. Eliminări: 6 /6. Eficiența aruncărilor: 56% / 69%. Eficacitatea atacurilor: 48% /  55%. Aruncări de la 7 metri: 6 (5 transformate) / 5 (5).

Meciul retur se joacă duminică, de la ora 18.00, la Sala Sporturilor din Constanța.