EHF Champions League: Victorie vitală pentru ”sferturi”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Feb 2020

EHF Champions League: Victorie vitală pentru ”sferturi”

Prima parte a meciurilor din faza grupelor principale ale competiției feminine a EHF Champions League s-a încheiat astăzi pentru reprezentantele României.

La Râmnicu Vâlcea, campioana SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut 20:29 (6:10) partida în care au întâlnit deținătoarea trofeului, formația maghiară Györi Audi ETO KC. Oaspetele au fost ajutate pe alocuri și de brigada de arbitre din Germania, însă experiența superioară a fost esențială în stabilirea diferenței de pe tabelă.

Elghaoui a înscris 7 goluri pentru formația din Râmnicu Vâlcea, Florica și Glibko câte 3, Fraga Fernandez și Lopez Herrero câte 2, Da Silva, Liscevic și Norgaard câte un gol. Elevele lui Florentin Pera se mențin pe locul 4 și se vor deplasa peste două săptămâni la Ljubljana pentru partida cu ultima clasată în grupă, RK Krim Mercator.

Clasamentul celei de-a doua grupe principale arată astfel:

1. Györi Audi ETO KC                  7              6              1              0              217:168                 13

2. Brest Bretagne Handball           6              5              1              0              186:159                 11

3. Buducnost                               7              4              0              3              188:185                 8

4. SCM Râmnicu Vâlcea               7              2              0              5              160:169                 4

5. IK Sävehof                                6              1              0              5              141:175                 2

6. RK Krim Mercator                      7              1              0              6              167:203                 2

În deplasarea de la Kristiansand, ”tigroaicele” de la CSM București aveau nevoie de un succes pentru a se menține în lupta pentru un loc ce le poate duce în sferturile de finală ale competiției. Norvegiencele s-au instalat la conducerea jocului încă din start și conduceau cu 5 goluri, 11:6, în minutul 18, însă finalul de primă repriză le-a aparținut fetelor pregătite de Adrian Vasile, care au intrat la cabine cu handicap minim, 12:11. Ele au obținut egalarea la 17 în minutul 44, apoi la 22 cu 4 minute înainte de ultima sirenă și au dominat finalul de meci pentru a se impune cu 25:23 (11:12).

Neagu a înscris de 14 ori pentru CSM din 18 aruncări, celelalte goluri fiind înscrise de Lekic și Grbic câte 3, Omoregie și Cvijic câte 2 și Pintea unul.

Obiectivul de calificare în sferturile de finală este unul din ce în ce mai aproape pentru ”tigroaice”, care peste două săptămâni au ocazia să-și ia revanșa pe teren propriu în fața celor de la FTC-Rail Cargo Hungaria după înfrângerea usturătoare din startul acestei faze a competiției.

Ierarhia primei grupe principale este următoarea:

1. Metz Handball                          6              3              2              1              172:159                 8

2. Team Esbjerg                           6              4              0              2              168:163                 8

3. Rostov-Don                              6              3              1              2              159:151                 7

4. CSM București                        7              3              1              3              170:176                 7

5. Vipers Kristiansand                  7              2              1              4              200:208                 5

6. FTC-Rail Cargo Hungaria           6              1              1              4              163:175                 3