EHF Champions League: Victorie de mare luptă a vâlcencelor în deplasareSportPictures.eu
07 Feb 2021

EHF Champions League: Victorie de mare luptă a vâlcencelor în deplasare

Trecând peste înfrângerea de pe teren propriu cu ȚSKA Moscova la diferență de 10 goluri, scor 24:34, jucătoarele de la CSM Râmnicu Vâlcea au reluat șirul victoriilor din grupa B a DELO EHF Champions League cu un succes dramatic obținut în deplasarea din Danemarca în care au întâlnit formația de pe locul 4 din ierarhia grupei, Odense Håndbold.

În Sydbank Arena, elevele lui Florentin Pera au început perfect partida și cu aportul semnificativ al Dacianei Hosu între buturi conduceau cu 10:4 și au încheiat prima repriză cu avantaj de trei goluri, 13:10. Fără a avea o importanță deosebită pentru poziția în clasament, danezele având asigurat locul 4 cu două partide înainte de finalul meciului, meciul a fost tratat de gazde cu multă ambiție după pauză și după ce au egalat la 18 la jumătatea reprizei secunde, acestea au continuat forcing-ul și s-au distanțat la 20:18. Cu un antrenor plin de tact pe marginea terenului și cu Liscevic în zi mare, vâlcencele au revenit și s-au impus cu 26:25 (13:10) chiar cu prețul unei eliminări pe secundele de final, Florica blocând pentru câteva secunde atacul gazdelor.

Reușitele vâlcencelor au fost semnate de Minevskaja - 6, Liscevic, Mireya Gonzalez - câte 4, Nikolic - 3, Aardahl, Elghaoui, Marta Lopez, Florica - câte 2, Trifunovic - un gol. Următoarea partidă a celor de la CSM Râmnicu Vâlcea este programată duminică, 14 februarie pe teren propriu împotriva celor de la Brest Bretagne Handball.

Vâlcencele mai au de disputat trei restanțe - ambele meciuri contra nemțoaicelor de la BV Borussia 09 Dortmund și partida de pe teren propriu cu HC Podravka Vegeta - și se așteaptă decizia forului european cu privire la programarea acestora.