EHF Champions League: „Tigroaicele” tranșează partida după pauzăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Dec 2022

EHF Champions League: „Tigroaicele” tranșează partida după pauză

CSM București a revenit cu o victorie în grupa A a EHF Champions League, în Sala Polivalentă din Capitală reușind o repriză secundă de excepție în fața formației maghiare FTC-Rail Cargo Hungaria.

Elevele lui Adrian Vasile au avut un strat de partidă neconcludent, fiind conduse de jucătoarele de la Frodi, așa cum este cunoscut clubul Ferencvaros TC în rândul fanilor, pe durata primei reprize chiar și cu trei goluri, 5:8. Scorul la pauză a fost 10:11 după un reviriment al „tigroaicelor”, care au abordat de o manieră mult mai ofensivă a doua jumătate a meciului. Cu Cristina Neagu în zi de grație și cu Marie Davidsen cu un procentaj al reușitelor între buturi de peste 36%, „tigroaicele” au făcut legea și au încheiat victorioase cu scorul de 30:24 (10:11).

Golurile din această seară ale CSM-ului au fost înscrise de Neagu – 13, Omoregie – 6, Pintea – 4, Aune, Zaadi – câte 2, Dindiligan, Dembele, Alivodic – câte un gol.

Săptămâna viitoare CSM are șansa de a-și consolida poziția secundă în clasament în cazul unei victorii pe terenul celor de la FTC-Rail Cargo Hungaria, caz în care unguroaicele ar ieși din calculele pentru primele două locuri ce duc direct în sferturile de finală ale competiției.