EHF Champions League: „Tigroaicele” obțin remiza la ultimul atacRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Sep 2022

EHF Champions League: „Tigroaicele” obțin remiza la ultimul atac

Meci cu final pe muchie de cuțit în Sala Polivalentă din Capitală în urma căruia CSM București a rămas neînvinsă în grupa A a EHF Champions League.

Elevele lui Adrian Vasile au primit vizita liderului grupei SG BBM Bietigheim, formația germană abordând mai ambițioasă acest sezon față de edițiile anterioare ale competiției. Au și arătat-o pe tot parcursul jocului contra „tigroaicelor”, în care au pornit în forță și conduceau cu 6:9 în minutul 14 și 7:11 în minutul 17, reușind să mențină avansul de 4 goluri până în minutul 26. „Tigroaicele” reușesc să diminueze handicapul cu două goluri până la pauză și au un început de repriză secundă entuziasmant după 8 minute tabela indicând 20:18 în favoarea lor. Cu toate acestea, formația oaspete nu a cedat și a reușit să răstoarne scorul la 24:26 în minutul 54 și 26:28 cu două minute înainte de final, dar „tigroaicele” se mobilizează și reușesc să puncteze în două rânduri prin Dembele și Aune la ultimul atac pentru a parafa remiza. Scor final 28:28 (13:16) menține ambele formații pe podiumul grupei în urma liderului Vipers Kristiansand.

Golurile CSM-ului au fost înscrise de Neagu – 8, Pintea – 6, Aune – 4, Dembele – 3, Zaadi, Ramusovic – câte 2, Arntzen, Omoregie, Dindiligan – câte un gol.

Etapa viitoare, CSM București se va deplasa în Danemarca pentru meciul cu Odense Håndbold.