EHF Champions League: ”Tigroaicele” coboară din fotoliul de liderRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
19 Nov 2020

EHF Champions League: ”Tigroaicele” coboară din fotoliul de lider

CSM București a jucat în această seară ultima partidă a anului în DELO EHF Champions League. După anunțul că partida cu SG BBM Bietigheim programată duminică s-a amânat, ”tigroaicele” au evoluat astăzi în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” cotra celor de la Rostov-Don într-un meci restanță.

Rusoaicele conduse de pe bancă de Per Johansson, fost antrenor al ”tigroaicelor”, au dominat clar partida de la un capăt la celălalt. Revenită în primul ”7”, Cristina Neagu a evoluat îmbucurător din perspectiva participării echipei naționale la Campionatul European și a ținut piept singură adversarelo, înscriind 11 goluri. Echipa oaspete s-a distanțat treptat pe tabelă pe fondul numeroaselor ratări ale fetelor noastre și de la 8:10 în minutul 20 s-au distanțat la 8:16 cu trei minute înainte de pauză, atunci când tabela indica 10:16. Ecartul de 8 goluri s-a refăcut în minutul 38, 12:20, moment din care CSM a reușit să controleze următorul sfert de oră pentru a se apropie la 19:22 și speranțele pentru remedierea pe ultima sută de metri a rezultatului au renăscut. Vyakhireva nu a fost de acord, vedeta rusoaicelor înscriind de două ori și și-a impulsionat colegele, care au menținut diferența de trei goluri și s-au distanțat în ultimele minute când soarta partidei era pecetluită.

Scorul final a fost 22:27 (10:16), pentru CSM golurile au fost înscrise de Neagu 11, Martin, Smeets, Cvijic – câte 3, Lazovic, Omoregie - câte unul.

Ierarhia grupei A este următoarea:

1. Rostov-Don                               7              6              1              0              191:175                 13

2. CSM București                         8              5              1              2              212:198                 11

3. Vipers Kristiansand                   4             3               1             0              117 : 107                 7

4. Metz Handball                          5             3               0              2             152 : 144                 6

5. FTC-Rail Cargo Hungaria           6             3               0              3             153:157                   6

6. RK Krim Mercator                    7              1              2              4             174:188                   4

7. Team Esbjerg                          7              1              1              5              187:191                  3

8. SG BBM Bietigheim                 8              1              0              7              221:247                 2