EHF Champions League: Remiză cât o victorie pentru RapidRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Sep 2022

EHF Champions League: Remiză cât o victorie pentru Rapid

Meci de senzație pentru Rapid în cea de-a doua etapă a grupei B a EHF Champions League! Conduse cu 6 goluri încă din minutul 15, scor 6:12, și cu 5 goluri în minutul 44, scor 23:28, giuleștencele au avut un sfert de oră de senzație contra formației franceze Metz Handball, una dintre pretendentele la Final Four-ul competiției.

Susținută de galeria ce a populat peluza Sălii Polivalente din Capitală, elevele lui Carlos Viver au egalat la 29 cu 5 minute înainte de final și conduceau cu 32:31 când mai erau un pic mai mult de două minute până la ultima sirenă prin golul marcat de Kanor. O minge pierdută de Buceschi pe un atac ce le putea duce la două lungimi distanță a fost urmat de un 7 metri transformat de Le Blevec pentru oaspete și scorul final al întâlnirii a fost 32:32 (11:16), o remiză cât o victorie în fața unei echipe care a participat la turneul Final Four la ultima ediție a competiției.

Golurile Rapidului în partida din această după-amiază au fost înscrise de Buceschi, Ostase– câte 5, Marta Lopez, Kanor – câte 4, Espinola, Grozav – câte 3, Gutierrez, Hernandez, Lacrabere – câte 2, Korsos, Fraga Fernandez – câte un gol.

Etapa viitoare, Rapid se va deplasa în Turcia pentru a juca pe terenul formației Kastamonu Belediyesi GSK, ultima clasată după primele două etape.