EHF Champions League: Ratări în ultimele secundeRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Nov 2020

EHF Champions League: Ratări în ultimele secunde

Ambele formații românești care ne reprezintă în DELO EHF Champions League au evoluat astăzi în etapa a 8-a a fazei grupelor.

La o săptămână de la victoria de la Ljubljana, scor 25:23, CSM București a primit vizita formației slovene RK Krim Mercator. În Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” jucătoarele pregătite de Adrian Vasile au pierdut o oportunitate importantă de a-și consolida poziția de lider al grupei A terminând la egalitate, scor 22:22 (12:11) la capătul unui meci în care Cristina Neagu nu a evoluat, iar Alexandrina Barbosa s-a accidentat grav la genunchiul stâng și a părăsit terenul în minutul 2.

Partida a curs într-o notă de echilibru, singurul moment în care ”tigroaicele” au avut un avantaj mai consistent fiind în minutul 39 când au condus cu 16:13. Pe final de meci balanța s-a înclinat de partea oaspetelor, RK Krim Mercator conducând cu 22:20 în minutul 57. Finalul le-a aparținut ”tigroaicelor”, care au egalat prin Martin de la 7 metri și Cvijic, la ultimul atac înainte de sirenă Omoregie ratând înscrierea golului victoriei.

Pentru CSM golurile au fost înscrise de Lazovic - 8, Martin - 7, Cvijic, Perianu - câte 2, Barbosa, Omoregie, Moisă - câte unul.

Pentru ”tigroaice” urmează acum alte două partide în următoarea săptămână, ambele pe teren propriu: joi, 19 noiembrie vor disputa restanța cu Rostov-Don, iar duminică, 22 noiembrie partida din etapa a 9-a contra nemțoaicelor de la SG BBM Bietigheim.

Ierarhia grupei A este următoarea:

1. CSM București                        7              5             1             1             190:171               11

2. Rostov-Don                              5             4             1             0             139 : 129             9

3. Vipers Kristiansand                  4             3             1             0             117 : 107             7

4. Metz Handball                          5             3             0             2             152 : 144            6

5. FTC-Rail Cargo Hungaria           5             2             0             3             124 : 132            4

6. RK Krim Mercator                    7             1              2             4            174:188               4

7. Team Esbjerg                          6             1             1             4             163 : 166             3

8. SG BBM Bietigheim                 7             1             0             6             196 : 218             2

În grupa B, din postura de victimă sigură, fără punct acumulat după meciuri jucate și cu 6 jucătoare încă afectate de COVID-19, SCM Râmnicu Vâlcea a avut cea mai bună prestație din acest sezon în deplasarea de la Podgorica cu muntenegrencele de la Buducnost. Fără Florentin Pera pe bancă, antrenorul principal fiind și el blocat de virus, vâlcencele au luptat de la egal la egal și au fost aproape de o remiză cu dubla câștigătoare a trofeului competiției. După ce conduceau cu 26:25 în minutul 47, vâlcencele s-au văzut conduse în minutul 56 cu 29:27, dar cu Batinovici care a făcut minuni în poartă s-au apropiat la diferența minimă și au ratat înscrierea golului ce le aducea remiza la ultima aruncare, Marta Lopez trimițând în bară de pe extremă. Buducnost a câștigat cu 29:28 (15:14), dar vâlcencele au făcut un imens salt mental după ce această prestație remarcabilă.

Golurile lor au fost înscrise de Elghaoui - 8, Marta Lopez, Liscevic - câte 6, Mireya Gonzales - 4, Lupei - 2, Norgaard, Trifunovic câte o reușită.

Pentru ele urmează deplasarea în Germania, duminică, 22 noiembrie, pentru a da replica celor de la BV Borussia 09 Dortmund. Într-o altă partidă din grupa B, HC Podravka Vegeta - Brest Bretagne Handball 29:33.

Clasamentul grupei B este următorul:

1. Györi Audi ETO KC                   7              5              2              0              237:185                 12

2. ȚSKA  Moscova                        6              5              1              0              168:148                 11

3. Brest Bretagne Handball            7              4              2              1              208:180                 10

4. Odense Håndbold                     7              4              0              3              197:176                 8

5. Buducnost                               6              2              1              3              148:160                 5

6. HC Podravka Vegeta                 5              1              0              4              128:161                 2

7. BV Borussia 09 Dortmund        7              1              0              6              185:227                 2

8. SCM Râmnicu Vâlcea              5              0              0              5              121:155                 0