EHF Champions League: Rapid rămâne singura echipă neînvinsă după șase etapeSabin Malisevschi / SportPictures.eu
23 Oct 2022

EHF Champions League: Rapid rămâne singura echipă neînvinsă după șase etape

Performanță extraordinară pentru Rapid după partida din etapa a 6-a a grupei B a EHF Champions League disputată în Sala Polivalentă din Capitală contra norvegiencelor de la Storhamar Handball Elite. Conduse cu trei goluri pe finalul primei reprize, elevele lui Carlos Viver au revenit impresionant în partea a doua a jocului și s-au impus în cele din urmă cu 27:25 (14:15), rezultat ce menține neînvinsă formația giuleșteană, singura de altfel dintre cele 16 participante în această fază a competiției.

Scandinavele au venit determinate să își impună experiența competițională superioară și conduceau cu 7:10 în minutul 19 și 12:15 în minutul 27, dar Hernandez și Badea au redus la minim diferența de pe tabelă înainte de pauză. Fraga Fernandez a egalat imediat după pauză după o aruncare de la 7 metri, oaspetele s-au distanțat din nou la două lungimi și Buceschi a adus din nou egalarea, tot din 7 metri, în minutul 42, scor 18:18. Norvegiencele măresc din nou distanța la două goluri și la jumătatea reprizei tabela indica 19:21. A ieșit apoi la rampă Jennifer Maria Gutierrez Bermejo, care a înscris de 6 ori din minutul 49 până la final, și giuleștencele au terminat en fanfare partida.

Golurile Rapidului au fost înscrise de Gutierrez – 6, Badea – 4, Buceschi, Espinola Perez, Fraga Fernandez, Hernandez, Grozav – câte 3, Marta Lopez, Ostase – câte un gol.

Rapid ocupă poziția a doua a clasamentului la egalitate de puncte cu Györi Audi ETO KC, iar la reluarea jocurilor, la începutul lunii decembrie, giuleștencele vor juca două meciuri consecutive cu formația maghiară, prima întâlnire pe 3 decembrie în deplasare.