EHF Champions League: Rapid obține a doua victorie în deplasareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Sep 2022

EHF Champions League: Rapid obține a doua victorie în deplasare

Rapid continuă parcursul pozitiv în grupa B a EHF Champions League cu o victorie obținută în deplasare cu Kastamonu Belediyesi GSK.

Formația turcească nu a putut opune rezistență elevelor lui Carlos Viver, determinate să facă o figură cât mai frumoasă la debutul lor în competiția-regină la nivel de cluburi. Conduse de gazde cu 8:4 în minutul 11, giuleștencele au revenit imediat și au egalat la 9 pentru a conduce apoi cu 10:15 cu un minut înainte de pauză. Turcoaicele au recuperat două goluri până la intrarea la cabine și au forțat egalarea în partea a doua a jocului, însă nu au putut decât să se apropie la diferența minimă, 19:20 în minutul 44 și 23:24 în minutul 49. Reacția giuleștencelor a fost imediată și după 23:27 în minutul 52 era clar că victoria le aparține. Cu maturitate, elevele lui Carlos Viver au continuat să pună presiune până la final și s-au impus cu scorul de 33:26 (15:12).

Rezultatul urcă rapid pe locul 2 în grupă, performanță remarcabilă după primele trei etape, însă meciurile grele de-abia încep pentru giuleștence.

Golurile Rapidului au fost înscrise de Buceschi – 7, Grozav – 5, Korsos, Hernandez, Badea – câte 4, Espinola, Fraga Fernandez – câte 3, Gutierrez, Kanor, Ostase – câte un gol.

Etapa viitoare, Rapid va primi în Sala Polivalentă din Capitală vizita formației Team Esbjerg.