EHF Champions League: Punctul calificăriiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Nov 2019

EHF Champions League: Punctul calificării

Dinamo București a remizat în partida disputată în deplasare în Suedia cu IFK Kristianstad și cu două etape înaintea finalului grupei D a EHF Champions League și-a asigurat unul dintre primele două locuri în grupă ce duc în play-off-ul optimilor competiției.

Campioana României a terminat cu scorul de 29:29 (17:16) un meci pe care l-a condus în prima sa parte și a revenit pe minutele de final dovedind că are calitate și suita de opt rezultate pozitive în grupă nu este întâmplătoare.

Alb-roșiii au condus cu 15:11 în minutul 23 al primei reprize după ce Saeid Heidarirad a avut o serie de patru parade de excepție, însă gazdele au forțat pe final de repriză și s-au apropiat la diferență minimă. În debutul părții secunde suedezii au profitat de atmosfera relaxată din rândul formației dinamoviste, care a ratat și două aruncări de la 7 metri, și au condus cu 20:18, dar elevii lu Constantin Ștefan au revenit și au restabilit echilibrul pe tabelă. Pe minutele de final suedezii s-au desprins din nou la două lungimi, 28:26, dar dinamoviștii au gestionat matur ultimele trei minute și au încheiat partida la egalitate după reușita lui Kuduz.

Golurile formației dinamoviste în meciul de astăzi au fost marcate de Kuduz 6, Gavriloaia 4, Shebib 4, Negru 3, Nantes 3, Bannour 3, Vrankovic 2, Vujic 2, Zulfic 2.

Miercurea viitoare, pe 20 noiembrie, Dinamo va juca pe teren propriu contra rușilor de la Chekhovskiye Medvedi.

Clasamentul grupei D este următorul:

1. Dinamo București                        8              5              3              0              232:202                 13

2. GOG                                          7              4              1              2              227:224                 9

3. Wisla Plock                                7              3              1              3              193:188                 7

4. Kadetten                                    7              2              2              3              203:192                 6

5. Kristianstad                                8              1              3              4              230:252                 5

6. Chekhovskiye Medvedi                 7              2              0              5              192:219                 4