EHF Champions League: La poli opușiIonut Buharu / Sport Pictures
25 Ian 2020

EHF Champions League: La poli opuși

Rezultate diametral opuse au fost înregistrate de cele două formații românești care au avansat în faza grupelor principale ale competiției feminine a EHF Champions League.

La Râmnicu Vâlcea, în fața unui public extraordinar și a unei organizări care a îndeplinit cu succes cele mai înalte exigențe impuse de forul european, SCM Râmnicu Vâlcea a obținut o victorie superbă în fața mult mai experimentatei formații slovene RK Krim Mercator Ljubljana. Elevele lui Florentin Pera au făcut un joc perfect și le-au ținut în corzi pe mult mai titratele lor adversare, scorul final al întâlnirii fiind 31:16 (14:8).

După ce au depășit tracul începutului de meci, care le-a împiedicat să înscrie până în minutul 8 când tabela indica 0:2, vâlcencele și-au recăpătat suflul și au impus un ritm sufocant pentru adversare. După ce au dus diferența pe tabelă la 6 goluri până la pauză, în repriza secundă ele s-au distanțat treptat și au încheiat jocul fulminant cu o serie de 4 goluri consecutive.

Glibko a fost principala realizatoare a gazdelor cu 9 goluri, celelalte reușite fiind semnate de Gonzalez 5, Lopez Herrero 4, Elghaoui și Fraga Fernandez câte 3, Zamfirescu 2, Băcăoanu, Da Silva, Liscevic, Marin și Norgaard câte un gol.

Această victorie asupra unei competitoare directe la un loc 4 ce le-ar duce în sferturile de finală le-a dat speranțe vâlcencelor că pot atinge o performanță pe care o credeau foarte îndepărtată. Totul depinde de evoluția lor din deplasarea din Suedia de duminica viitoare, 2 februarie, atunci când vor juca pe terenul celor de la IK Sävehof.

Clasamentul celei de-a doua grupe principale arată astfel:

1. Györi Audi ETO KC                  4              4              0              0              135:97                   8

2. Brest Bretagne Handball           4              4              0              0              130:107                 8

3. Buducnost                               4              2              0              2              104:106                 4

4. SCM Râmnicu Vâlcea              5              1              0              4              117:123                 2

5. IK Sävehof                               4              1              0              3              99:122                   2

6. RK Krim Mercator                    5              1              0              4              114:144                 2

O comportare surprinzătoare au avut ”tigroaicele” de la CSM București. Ele au fost de nerecunoscut în deplasarea de pe terenul celor de la FTC-Rail Cargo Hungaria, în fața cărora au dat o replică palidă și au fost învinse cu 33:23 (19:10).

Startul ratat de meci, în care unguroaicele conduceau cu 9:2 în minutul 13, nu a fost urmat de un reviriment al trupei pregătite de Adrian Vasile, chiar dacă tehnicianul ”tigroaicelor” a avut la dispoziție cea mai bună garnitură de jucătoare. Degringolada a continuat până la pauză, când gazdele au intrat la cabine cu +9 pe tabelă, iar în partea a doua a jocului diferența a crescut până la 14 goluri, 27:13 în minutul 43. Pe un final mai relaxat al gazdelor, fetele noastre au redus din proporțiile dezastrului și au încheiat cu o diferență de 10 goluri totuși usturătoare.

Neagu a punctat de 7 ori pentru CSM, celelalte goluri fiind înscrise de Lekic 6, Pintea 4, Cvijic 3, Curea 2 și Torstensson unul. Obiectivul de calificare în sferturile de finală este pus serios în pericol de contraperformanța de astăzi ce le plasează pe ”tigroaice” pe ultima poziție a clasamentului grupei, meciul următor contra liderului Metz Handball programat duminica viitoare în Polivalenta din Capitală fiind unul decisiv.

Ierarhia primei grupe principale este următoarea:

1. Metz Handball                              5              3              2              0              145:127                 8

2. Team Esbjerg                               5              3              0              2              139:136                 6

3. Vipers Kristiansand                      5              2              1              2              151:150                 5

4. Rostov-Don                                  5              2              1              2              126:125                 5

5. FTC-Rail Cargo Hungaria              5              1              1              3              136:146                 3

6. CSM București                            5              1              1              3              113:126                 3