EHF Champions League: Dinamo începe cu o înfrângere noul sezonRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Sep 2022

EHF Champions League: Dinamo începe cu o înfrângere noul sezon

Debutul celor de la Dinamo București în grupa A a EHF Champions League nu a fost pe măsura așteptărilor suporterilor.

În Sala Polivalentă din Capitală, acolo unde „buldogii” vor evolua în toate meciurile de acasă, elevii lui Xavier Pascual au primit vizita formației germane SC Magdeburg, o contracandidată directă la ocuparea unuia dintre locurile 3-6 ce asigură calificarea în optimile competiției.

Prima repriză a fost controlată aproape integral de dinamoviști care au avut trei goluri avantaj pe tabelă, 7:4 în minutul 12 și 13:10 în minutul 20, dar oaspeții au egalat la 14 cu 5 minute înainte de final și la pauză s-a intrat la egalitate, 16:16, după un gol înscris pe secundele de final de Kuduz.

În partea a doua jocul a decurs în oglindă, cu germanii conducând cu două goluri în majoritatea timpului și cu dinamoviștii care au obținut egalarea în minutul 53, însă nu au putut să gestioneze momentul bun. O serie de ratări le-a permis oaspeților să se distanțeze decisiv la 27:30 în ultimul minut de joc. Golul lui Kasparek din ultima secundă a micșorat diferența, astfel încât scorul final a fost Dinamo București - SC Magdeburg 28:30 (16:16).

Golurile lui Dinamo au fost marcate de Kuduz – 6, Kasparek, Akimenko – câte 5, Kukic, Zeinelabedin Ali – câte 3, Ghionea, Negru – câte 2, da Silva, Bokhan – câte un gol.

Etapa viitoare Dinamo va juca în Danemarca, la Odense cu GOG, partidă ce se va disputa joi, 22 septembrie.