EHF Champions League: Confruntare românească în optimiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Feb 2021

EHF Champions League: Confruntare românească în optimi

CSM București a pierdut ultimul meci din Grupa A a DELO EHF Champions League, însă și-a păstrat poziția a treia în ierarhie grație victoriei rusoaicelor de la Rostov-Don pe teren propriu cu FTC-Rail Cargo Hungaria.

„Tigroaicele” au menținut echilibrul în partida din deplasare cu Metz Handball până în minutul 24, când tabela Palais Omnisports Les Arenes indica scorul de 11:11. Până la pauză, franțuzoaicele s-au desprins la 16:12, apoi s-au distanțat la +6, 20:14 și 25:19, pentru a le permite pe final de meci celor de la CSM să reducă din diferență. Scorul final 25:22 (16:12) parafează locul secund pentru franțuzoaice.

Golurile celor de la CSM au fost marcate de Cristina Neagu - 8, Carmen Martin - 4, Barbara Lazovic, Elizabeth Omoregie - 3, Crina Pintea, Siraba Dembele - câte 2.

În urma anunțului făcut de EHF că partida din grupa B dintre SCM Râmnicu Vâlcea și Brest Bretagne Handball nu se va disputa și va fi omologată cu scorul de 10:0 în favoarea vâlcencelor deoarece franțuzoaicele nu au găsit o soluție de a ajunge în timp util în România pentru meciul programat duminică, elevele lui Florentin Pera și-au asigurat locul 6 în grupă.

Prin urmare, în optimile de finală ale competiției vom asista la un duel între CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea cu prima partidă ce se va disputa în sala „Traian” în 6 martie, iar pe 13 martie calificarea în sferturi se va decide în sala „Ioan Kunst Ghermănescu” din Capitală.