EHF Champions League: Calificări în genunchiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Nov 2019

EHF Champions League: Calificări în genunchi

CSM București încheie grupa B a EHF Champions League cu o altă înfrângere, scorul partidei din deplasarea cu Rostov-Don putând induce în eroare cu privire la desfășurarea jocului. Rusoaicele pregătite de Ambros Martin s-au impus cu 23:22 (14:7), însă prestația ”tigroaicelor” din primele 30 de minute a fost una lamentabilă.

Cu doar 7 goluri înscrise și ratări pe bandă rulantă, elevele lui Adrian Vasile au construit o defensivă permeabilă ce le-a oferit gazdelor posibilitatea să se distanțeze de la 9:6 la un incredibil +8, 14:6 în minutul 28, între minutele 21 și 30 nefiind capabile să înscrie. Rusoaicele au avut o poartă ferecată de Sedoykina, ceea ce a dus la înregistrarea unui randament dublu al aruncărilor față de cel al fetelor noastre, 82% față de 41% în prima repriză. Ceva mai închegate în partea a doua, ”tigroaicele” au marcat revenirea pe tabelă și pe fondul scăderii de ritm a rusoaicelor, însă ratările exesperante și momentele de blocaj din fața zidului defensiv al gazdelor au frânat revirimentul. Fără Laura Moisă, cartonaș roșu văzut în minutul 17 pentru un atac mai dur, și Andrea Lekic, lovită la tâmplă în minutul 21 și nu a reintrat în teren, CSM București a avut și două aruncări de la 7 metri ratate de Neagu.

Golurile ”tigroaicelor” au fost marcate de Neagu 8, Martin 4, Pintea 4, Curea 2, Cvijic 2, Grbic 1, Klikovac 1.

Elevele lui Adrian Vasile încheie grupa B cu 7 puncte, însă în grupa principale în care vor evolua vor intra cu doar 3 puncte și pornesc de pe locul 5.

Clasamentul grupei B este următorul:

1. Rostov-Don                   6              4              1              1              167:143   9

2. CSM București              6              3              1              2              153:131   7

3. Team Esbjerg                5              3              0              2              132:127   6

4. MKS Perla Lublin          5              0              0              5              101:152   0

SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut cu 23:26 (13:14) ultima partidă din grupa C a EHF Champions League disputată în compania franțuzoaicelor de la Brest Bretagne Handball. Impulsionate de vulcanicul public vâlcean prezent în număr mare în sala ”Traian”, jucătoarele pregătite de Florentin Pera au ținut echilibrul pe tabelă primele 12 minute, apoi oaspetele au rupt echilibrul de la 5:5 și s-au distanțat la 5:8. Cu Mireya Gonzalez și Marta Lopez în mână, vâlcencele au egalat la 11 cu 8 minute înainte de pauză, dar franțuzoaicele au intrat la cabine cu un gol avantaj.

Ele au sprintat din nou la 8 minute după reluare de la 17:16 la 17:21, Glibko și colegele au revenit la un gol, 22:23, însă o nouă inferioritate numerică a gazdelor a fost speculată de franțuzoaice și s-au distanțat la 22:25. Un 7 metri transformat de Liscevic a fost urmat de un altul dictat cu 35 de secunde înainte de final. Liscevic a ratat și în locul unui final exploziv Coatanea a mai înscris o dată și a stabilit scorul final.

Din fericire, înfrângerea suferită astăzi de SG BBM Bietigheim la Buducnost și rezultatele din meciurile directe cu formația germană le-au oferit vâlcencelor locul 3 în grupă și calificarea în grupele principale ale competiției, însă ele vor intra cu 0 puncte într-o grupă cu Györi Audi ETO, RK Krim Mercator și IK Sävehof.

Clasamentul grupei C este următorul:

1. Brest Bretagne               6              6              0              0              175:146                 10

2. Buducnost                     6              4              0              2              168:157                 8

3. SCM Râmnicu Vâlcea    6              1              0              5              125:139                 2

4. SG BBM Bietigheim       6              1              0              5              171:197                 2