EHF Champions League: CSM București obține prima victorie în grupăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Sep 2021

EHF Champions League: CSM București obține prima victorie în grupă

A treia etapă a grupei principale A ale DELO EHF Champions League a adus și primul succes al reprezentantei României. Învinsă în deplasare de Team Esbjerg și pe teren propriu de Rostov-Don, CSM București a reușit să se impună în deplasarea din Croația de la Koprivnica în fața celor de la HC Podravka Vegeta.

Gazdele nu au rezistat decât o repriză „tigroaicelor”, care au avut un start anevoios de meci. Conduse cu 4:0, elevele lui Adrian Vasile au înscris prima dată prin Cristina Neagu abia în minutul 6, însă treptat au preluat inițiativa. Cu un avans minim la pauză, 16:15, ele s-au detașat pe tabelă în partea a doua a jocului grație unei prestații foarte bune a Cristinei Neagu, care a încheiat partida cu un total de 14 goluri față de cele 4 înscrise în anterioarele două partide din grupă.

De notat revenirea în echipă a extremei drepte Malin Aune Larsen, autoare a 3 goluri, norvegianca lipsind două săptămâni datorită investigațiilor suplimentare necesare obținerii vizei medicale. Inițial, o serie de probleme cardiace identificate au împiedicat-o să obțină avizul medicilor pentru a evolua în competiția continentală și se specula că revenirea sa în teren se va produce abia la sfârșitul anului.

Scorul final a fost 36:31 (16:15) în favoarea lui CSM București, celelalte goluri fiind înscrise de Arntzen – 5, Lazovic – 4, Dindiligan – 3, Omoregie, Klikovac, Ramusovic – 2 și de portarul Tess Wester cu o aruncare în ultima secundă a partidei.