EHF Champions League: CSM București - Rostov Don 23-23Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Oct 2019

EHF Champions League: CSM București - Rostov Don 23-23

CSM București a terminat la egalitate, 23-23, contra finalistei sezonului anterior a Ligii Campionilor, Rostov-Don.

Prima parte a jocului a fost una extrem de echilibrată, cea mai mare diferență de scor fiind în minutul 17, când elevele lui Ambros Martin aveau 9-6. Fetele noastre nu au cedat și s-au apropiat de rusoaice, astfel că la pauză Rostov a intrat la cabine cu avans minim (14-13), grație unui gol marcat în ultimele secunde de Lois Abbingh.

Repriza a doua a fost asemănătoare, echilibrul s-a păstrat în cea mai mare parte a jocului, s-a mers aproape cap la cap până la final, nici una dintre echipe reușind să se desprindă decisiv. S-a terminat 23-23, o remiză importantă pentru moralul ”tigroaicelor”.

Cea mai bună marcatoare a meciului a fost rusoaica Anna Vyakhireva, autoare a 12 goluri.

Pentru CSM București, cele mai multe goluri au fost marcate de Andrea Lekic - 8. Au mai înscris pentru echipa noastră: Linnea Torstensson și Elizabeth Omoregie - câte patru goluri, Dragana Cvijic, Crina Pintea și Laura Moisă - câte două goluri, Itana Grbic – un gol.

sursa: csmbucuresti.ro