Meci demonstrativ "Centenarul Fotbalului Românesc" (live)
    EHF Cup: SCM Ramnicu Vâlcea vs. Herning-Ikast Handbold (live)
    EHF Champions League: CSM București vs. Bietigheim (live)
    Digisport 1
  • 19:15
    EHF Champions League: Elverum vs. Dinamo (live)
    Digisport 2
EHF Champions League: A doua victorie pentru DinamoSabin Malisevschi / SportPictures.eu
26 Sep 2018

EHF Champions League: A doua victorie pentru Dinamo

Elevii lui Constantin Ştefan au obținut o nouă victorie în grupa D a EHF Velux Champions League și cu 4 puncte din trei partide se situează pe locul secund după polonezii de la Wisla Plock.

În sala din Ștefan cel Mare, Dinamo a primit în această seară vizita elvețienilor de la Wacker Thun și a dat din nou dovadă de maturitate controlând, la fel ca în primul meci din grupă cu campioana Norvegiei, Elverum.

Distanțați la cinci goluri la pauză, alb-roșiii au văzut cum adversarii lor s-au apropiat până la două lungimi, 30:28, în minutul 49, dar un gol marcat în inferioritate numerică de Negru le-a întărit încrederea pe final. Un alt moment critic a fost în minutul 54 când portarul Ştefan Grigoraş a parat o aruncare de la 7 metri a lui Wyttenbach și a păstrat tabela la 33:30, apoi în ultimele secunde dinamoviștii și-au păstrat nervii tari și au terminat cu scorul Dinamo Bucureşti – Wacker Thun 35:34 (19:14).

Golurile echipei Dinamo au fost înscrise de Bannour - 9, Negru - 6, Alouini - 5, Komogorov - 4, Zulfic, Mousavi - câte 3, Gavriloaia - 2, Acatrinei, Szasz, Şandru - câte un gol.

Într-un alt meci al grupei, Wisla Plock – Riihimäen Cocks 34:18 (16:10). Etapa viitoare, miercuri, 3 octombrie Dinamo se deplasează în Finlanda pentru jocul cu Riihimäen Cocks, în timp ce Abanca Ademar Leon primește vizita liderului Wisla Plock.