EHF CL: Victorie importantă pentru ”tigroaice”Ciprian Petcut / SportPictures.eu
11 Nov 2018

EHF CL: Victorie importantă pentru ”tigroaice”

CSM București a evoluat entuziasmant în deplasarea din Ungaria de pe terenul celor de la FTC-Rail Cargo Hungaria, numele oficial al celor de la Ferencvaros Budapesta, și a obținut a treia victorie în grupa D a EHF Champions League.

Transformate total după eșecul din partida retur contra celor de la Vipers Kristiansand, elevele antrenorului Dragan Djukic au câștigat cu 28:34 (10:17) după un început ce a dat emoții suporterilor lor. Echipa gazdă a avut un start lansat și în minutul 6 conducea cu un neverosimil 5:1, scenariile sumbre ale meciurilor cu Vipers și Bietigheim revenind în mintea suporterilor. Din fericire, declicul s-a produs și energia ”tigroaicelor” a răbufnit, egalarea fiind consemnată în minutul 10 după patru goluri consecutive. Din acel moment jocul a fost la discreția CSM-ului, care la pauză avea un avantaj de 7 goluri, 10:17, apoi Radicevic a înscris primul gol al reprizei secunde pentru cea mai mare diferență de pe tabelă. Chiar dacă s-au apropiat la patru lungimi, 14:18, unguroaicele au fost ținute la distanță până la finalul partidei de Cristina Neagu și colegele ei.

Neagu a fost de neoprit și a marcat în această partidă 10 goluri, celelate goluri pentru ”tigroaice” fiind înscrise de Cvijic și Mehmedovic - câte 5, Lekic - 4, Radicevic și Kurtovic câte 3, Curea - 2, Lazovic și Omoregie - câte o reușită. În celălalt meci al rundei Vipers Kristiansand a învins în deplasare cu 26:34 pe SG BBM Bietigheim. Ierarhia grupei este condusă de CSM București cu 6 puncte, la egalitate cu FTC-Rail Cargo Hungaria, dar cu un golaveraj mai bun, urmate Vipers Kristiansand cu 5 puncte și SG BBM Bietigheim cu 3 puncte.

Ultima partidă a grupei pentru CSM se va disputa în București peste o săptămână și va fi un prilej de revanșă în fața echipei germane.