EHF CL: Vâlcencele confirmă trendul ascendentRemus Badea / SportPictures.eu
20 Ian 2021

EHF CL: Vâlcencele confirmă trendul ascendent

După ce duminică obținea prima victorie în grupa B a DELO EHF Champions League în deplasarea din Croația contra celor de la HC Podravka Vegeta, CSM Râmnicu Vâlcea a confirmat forma bună în care se află și a obținut în această după-amiază primul succes pe teren propriu într-un meci restant din etapa a 7-a. Adversară i-a fost Buducnost, formația muntenegreană pe terenul căreia elevele lui Florentin Pera pierduseră la Podgorica la jumătatea lunii noiembrie la diferență minimă, 28:29.

Cu moralul alimentat de recentul succes din deplasare, Liscevic, Minevskaja, Mireya Gonzales și colegele lor au evoluat dezinvolt în prima repriză și s-au instalat la conducere confortabil, tabela din arena ”Traian” indicând 5:1 în minutul 9, avantaj păstrat până la pauză, când scorul era 14:10. Muntenegrencele, lipsile de aportul câtorva jucătoare importante precum Lekic, au reușit totuși să revină treptat și să reducă la minim handicapul față de gazde, 17:16 și 19:18 la jumătatea reprizei secunde. Florentin Pera și-a îndemnat la calm jucătoarele și efectul a fost imediat vizibil, vâlcencele refăcând diferența de la pauză, 22:18, apoi eforturile muntenegrencelor au fost anulate cu calm de ele și la ultima sirenă tabela indica 25:23 (14:10).

Victoria la două goluri este importantă în ecuația rezultatelor directe cu această contracandidată la locul 6, pe care vâlcencele și l-au consolidat acum. Alte două meciuri contra penultimei clasate BV Borussia 09 Dortmund pot clarifica situația lor în grupă și asigurarea unui loc în faza optimilor de finală.

Golurile victoriei au fost marcate de Minevskaja - 6, Liscevic, Mireya Gonzalez - câte 5, Aardahl, Elghaoui - câte 3, Marta Lopez - 2, Florica - un gol. Următoarea partidă a celor de la CSM Râmnicu Vâlcea este programată duminică, 24 ianuarie când vor juca tot pe teren propriu împotriva celor de la ȚSKA Moscova.