EHF CL: ”Tigroaicele” pierd primul joc al anuluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Ian 2021

EHF CL: ”Tigroaicele” pierd primul joc al anului

CSM București a început anul 2021 cu o înfrângere în DELO EHF Champions League. Nevoite să se deplaseze la Budapesta pentru meciul contând pentru etapa a 9-a a grupei A cu FTC-Rail Cargo Hungaria cu un efectiv măcinat de accidentări, fetele pregătite de Adrian Vasile au cedat cu scorul de 27:31 (16:14) după ce au fost la conducerea ostilităților o mare parte din timp.

Unguroaicele au condus în startul partidei și aveau 7:3 în minutul 11, dar ”tigroaicele” au restabilit egalitatea, 11:11, zece minute mai târziu și au intrat în avantaj la cabine. Diferența în favoarea lor s-a mărit în debutul părții secunde, dar oboseala s-a văzut în ambele faze de atac și gazdele au revenit în avantaj în minutul 46, 23:22. Cristina Neagu și Crina Pintea au menținut CSM în luptă până pe final, când FTC-Rail Cargo Hungaria s-a desprins când mai erau 5 minute până la sirenă și au mărit avansul pe tabelă.

Cristina Neagu, cu 9 goluri, a fost cea mai bună marcatoare a formației nostre, celelalte goluri fiind marcate de Barbara Lazovic - 7, Crina Pintea - 4, Carmen Martin - 3, Siraba Dembele - 2, Elizabeth Omoregie și Andrea Klikovac - câte unul.

Următorul meci al ”tigroaicelor” este programat sâmbătă, 16 ianuarie, de la ora 17.00, la Sala Polivalentă din Capitală, cu Vipers Kristiansand.