EHF CL: ”Tigroaicele”, în grafic pentru calificarea în sferturiSabin Malisevschi / SportPictures.eu
07 Nov 2020

EHF CL: ”Tigroaicele”, în grafic pentru calificarea în sferturi

CSM București își consolidează poziția în topul grupei a a DELO EHF Champions League după succesul înregistrat în seara aceasta în Arena Stozice din Ljubljana în fața formației slovene RK Krim Mercator.

Jucătoarele pregătite de Adrian Vasile au început partida la comanda jocului și s-au distanțat la 3:0 și 5:1, gazdele revenind din minutul 7 și egalând la 7 cinci minute mai târziu. Martin, Cvijic, Lazovic și Neagu au restabilit o diferență confortabilă, 12:7, în minutul 23, dar au scăzut apoi ritmul și le-au permis slovenelor să se apropie la diferența minimă până la pauză, scorul indicat de tabelă la intrarea la cabine fiind 12:11 pentru ”tigroaice”.

În startul părții secunde gazdele au trecut pentru prima dată la conducere și chiar au avut +2 pe tabelă, 14:12, în minutul 35, însă avantajul lor au rezistat doar patru minute. De la 16:15 în minutul 39, CSM București a menținut echilibrul până la 17:17, pentru ca în numai cinci minute să ducă scorul la 22:17 în minutul 49, avantajul acumulat fiind gestionat cu maturitate până la ultima sirenă.

Scorul final a fost 25:23 (12:11) în favoarea ”tigroaicelor”, golurile fiind înscrise de Lazovic Barbosa - câte 5, Cvijic - 4, Neagu, Omoregie, Martin - câte 3, Smeets, Dembele - câte unul.

Următoarea întâlnire a celor de la CSM este programată acasă sâmbătă, 14 noiembrie, fiind returul partidei de astăzi cu RK Krim Mercator. În celelalte meciuri din grupă s-au înregistrat următoarele rezultate: Rostov-Don - Team Esbjerg 28:24 și FTC-Rail Cargo Hungaria - SG BBM Bietigheim 24:35. Partidele dintre Metz Handball și Vipers Kristiansand din etapa programată astăzi și cea de săptămâna viitoare au fost amânate datorită carantinei de 10 zile la care ar fi trebuit supuse ambele echipe, conform legislației în vigoare în Franța și Norvegia.

Ierarhia grupei A este următoarea:

1. CSM Bucuresti                              6             5             0             1             168 : 149             10

2. Rostov-Don                                   5             4             1             0             139 : 129             9

3. Vipers Kristiansand                       4             3             1             0             117 : 107             7

4. Metz Handball                              5             3             0             2             152 : 144             6

5. FTC-Rail Cargo Hungaria               5             2             0             3             124 : 132             4

6. Team Esbjerg                               6             1             1             4             163 : 166             3

7. RK Krim Mercator                        6             1             1             4             152 : 166             3

8. SG BBM Bietigheim                     7             1             0             6             196 : 218             2

În grupa B, partida SCM Râmnicu Vâlcea – Buducnost a fost amânată din motivul existenței cazurilor de COVID-19, fiind a treia partidă pe care campioana României este nevoită să o amâne.