EHF CL: Înfrângere la Brest pentru vâlcenceIonuț Buharu / SportPictures.eu
12 Sep 2020

EHF CL: Înfrângere la Brest pentru vâlcence

SCM Râmnicu Vâlcea a debutat astăzi în grupa B a DELO EHF Champions League evoluând în deplasare pe terenul franțuzoaicelor de la Brest Bretagne Handball. Elevele lui Florentin Pera au revenit în Arena Brest după un an de la o înfrângere categorică, 24:37, suferită în aceeași fază a competiției, însă de această dată ele au avut o prestație mult mai bună.

Startul de meci a fost îmbucurător, vâlcencele conducând cu 9:6 în minutul 20, dar franțuzoaicele au recuperat terenul pierdut și au intrat la pauză la egalitate, 12:12. Echilibrul pe tabelă s-a menținut până în minutul 40, dar eliminarea lui Trifunovic le-a dat franțuzoaicelor ocazia să se distanțeze la 18:16 prin două goluri înscrise de Loseth, iar în minutul 50 diferența s-a mărit la șase lungimi, 23:17. Franțuzoaicele au controlat ultimele zece minute și s-au impus cu 28:21.

Următorul joc al vâlcencelor se va disputa sâmbătă, 19 septembrie de la ora 17:00 în sala Traian în compania formației daneze Odense Handbold, învingătoare astăzi pe teren propriu cu 32:27 în fața nemțoaicelor de la Borussia Dortmund. În cealaltă partidă a grupei B disputată astăzi, ȚSKA Moscova a smuls un punct important pe teren propriu deținătoarei trofeului Audi ETO Gyor, scor 27:27. Duminică se dispută ultimul joc al primei runde, Podravka Koprivnica - Buducnost Podgorica.

Duminică continuă și partidele grupei A, acolo unde CSM București primește vizita unei alte echipe franceze, Metz Handball, meciul fiind programat de la ora 17:00 și transmis de canalul Digi Sport. Astăzi s-au disputat FTC Budapesta - Rostov Don 25:26 și Krim Ljubljana - Vipers Kristiansand 26:27, iar mâine se va mai disputa și BBM Bietigheim - Esbjerg.