EHF CL: Egalitate în întâlnirile cu formațiile danezeRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Sep 2020

EHF CL: Egalitate în întâlnirile cu formațiile daneze

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București au jucat contra a două echipe daneze în etapa a doua a grupelor DELO EHF Champions League.

În grupa B, campioanele conduse de Florentin Pera au debutat pe teren propriu în această ediție a competiției-regină a handbalului feminin continental după o înfrângere în deplasarea de la Brest. În sala ”Traian” a venit sâmbătă Odense Handbold, dar fără Kristina Liscevici și Mireya Gonzalez, ambele depistate cu COVID-19, și fără sprijinul substanțial din tribune al suporterilor, vâlcencele au fost surclasate de daneze cu 21:30 (10:13). Echipa oaspete a condus la un moment dat cu 11 goluri pe tabelă, 19:30, pe final de meci după ce vâlcencele ținuseră ritmul până spre finalul primei reprize.

Etapa viitoare CSM Râmnicu Vâlcea va încerca să obțină primul punct în deplasarea de la Moscova cu ȚSKA, formație care s-a impus ieri pe terenul celor de la Buducnost, scor 25:22. În celălalt meci Audi ETO  a făcut instrucție la Gyor cu Podravka Koprivnica, scor 43:28, ultima partidă fiind programată duminică la Dortmund între Borussia și Brest Bretagne Handball.

Astăzi Cristina Neagu a adus cea de-a doua victorie a ”tigroaicelor” în grupa A cu un gol pe secundele de final ale partidei de la Esbjerg. CSM București s-a impus din nou pe terenul danezelor de la Team Esbjerg,  finalul fiind mult mai palpitant și mai strâns ca în urmă cu un an, când ”tigroaicele” au câștigat la două goluri, 24:22. Astăzi, gazdele au recuperat handicapul de 6 goluri de pe finalul primei reprize, 10:16, și au trecut prima și singura dată în avantaj la jumătatea reprizei secunde, 22:21. Elevele lui Adrian Vasile au suferit în defensivă, dar Grubisic a compensat între buturi și le-a oferit șansa colegelor de a ataca în ultimele 30 de secunde. Ducând atacul până la limita pasivului, ”tigroaicele” au fost salvate de o nouă aruncare de la 9 metri a Cristinei Neagu ce a țintuit-o pe portărița gazdelor și a semnat victoria echipei sale, scor 30:29.

CSM București conduce clasamentul grupei cu maxim de puncte și etapa viitoare va avea un meci de foc în Polivalenta din Capitală cu Rostov-Don, formație ce a remizat surprinzător pe teren propriu cu Krim Ljubljana, scor 23:23. Într-un alt meci al grupei, Metz Handball a învins cu 36:27 pe BBM Bietigheim.