EHF CL: Două înfrângeri și o singură veste bunăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Nov 2019

EHF CL: Două înfrângeri și o singură veste bună

Calificată matematic în faza grupelor principale înainte de partida de astăzi cu danezele de la Esbjerg, CSM București a fost de nerecunoscut în partida disputată în Sala Polivalentă din Capitală și a cedat cu 21:25 (12:13).

Rezultatul le alterează punctajul cu care intră în faza următoare a competiției și implicit le diminuează șansele de a prinde locurile ce duc în sferturile de finală. Formația oaspete a condus cu 11:6 în minutul 23, dar elevele lui Adrian Vasile au avut o răbufnire de orgoliu și au egalat cu două minute de final, însă cele care au intrat în avantaj la pauză au fost danezele, care au fost net superioare în partea a doua a jocului și s-au impus la patru lungimi distanță.

Golurile ”tigroaicelor” au fost marcate de Omoregie 5, Cvijic 4, Neagu 3, Moisă 3, Pintea 2, Lekic 2, Grbic 1, Torstensson 1.

Elevele lui Adrian Vasile vor juca sâmbătă, 16 noiembrie, în deplasare cu rusoaicele de la Rostov-Don o partidă importantă în stabilirea configurației finale a grupei B, dar și a grupei principale. Un clasament la zi al grupei principale în care vor evolua ”tigroaicele” arată astfel: Metz – 5p, Kristiansand – 5p, Esbjerg – 4p, Rostov-Don – 3p, CSM București – 3p, Ferencvaros – 0p.

Clasamentul grupei B este următorul:

1. Rostov-Don                   5              3              1              1              144:121   7

2. CSM București              5              3              1              1              131:108   7

3. Team Esbjerg                5              3              0              2              132:127   6

4. MKS Perla Lublin          5              0              0              5              101:152   0

SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă în deplasare cu 31:28 (13:14) de SG BBM Bietigheim într-un meci cu caracter decisiv pentru stabilirea celei de-a treia echipe calificate din grupa C a EHF Champions League. Vestea bună este că victoria din prima etapă cu 7 goluri diferență le asigură vâlcencelor poziționarea superioară în clasament în cazul în care la finalul jocurilor grupei cele două formații termină la egalitate de puncte. Atât SCM Râmnicu Vâlcea, cât și SG BBM Bietigheim au câte 2 puncte din 5 meciuri, iar în ultima etapă în sala ”Traian” va veni liderul neînvins Brest Bretagne Handball, în timp ce nemțoaicele se vor prezenta pe terenul muntenegrencelor de la Buducnost.

Clasamentul grupei C este următorul:

1. Brest Bretagne                5              5              0              0              175:146                 10

2. Buducnost                      5              3              0              2              134:129                 6

3. SCM Râmnicu Vâlcea      5              1              0              4              125:139                 2

4. SG BBM Bietigheim         5              1              0              4              143:163                 2