EHF CL: Dinamo trece de Kadetten. La un punct de calificare în play-offRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Nov 2019

EHF CL: Dinamo trece de Kadetten. La un punct de calificare în play-off

Cu trei etape înaintea finalului grupei D a EHF Champions League campioana României Dinamo București mai are nevoie de un punct pentru a fi 100% sigură de calificarea în play-off-ul optimilor competiției. Victoria dramatică din această seară repurtată în sala din șoseaua Ștefan cel Mare contra elvețienilor de la Kadetten Schaffhausen a consolidat avansul față de această formație, ocupantă a locului 3, diferența de puncte fiind de 6.

După ce în partida tur scorul a fost egal, 28:28, partida de astăzi s-a derulat tot într-o notă de echilibru, cu un plus pentru gazde pe finalul primei reprize, ceea ce le-a permis să intre la cabine cu un avans minim, 15:14, după ce în minutul 18 au avut +4 pe tabelă, 10:6. Elvețienii au trecut la conducerea ostilităților în partea a doua și aveau un avans de două goluri, 20:22, în minutul 42, dar elevii lui Constantin Ștefan s-au mobilizat în defensivă și datorită unei porți ferecate de Heidaridad au revenit la conducere, 26:24 cu trei minute înainte de final. Dinamoviștii au conservat avantajul evoluând în superioritate ultimele două minute ale partidei și s-au impus la limită, 27:26 (15:14).

Golurile formației dinamoviste în meciul de astăzi au fost marcate de Kuduz 10, Negru 5, Shebib 4, Vrankovic 3, Alouini 2, Gavriloaia 2, Nantes 1.

Miercurea viitoare, pe 13 noiembrie, Dinamo va juca pe terenul ultimei clasate, Kristianstad, un succes ducându-i pe alb-roșii la 14 puncte, un punctaj similar cu cel înregistrat sezonul anterior.

Clasamentul grupei D este următorul:

1. Dinamo București                        7              5              2              0              203:173                 12

2. GOG                                          6              4              0              2              190:187                 8

3. Kadetten                                    7              2              2              3              203:192                 6

4. Wisla Plock                                6              2              1              3              159:160                 5

5. Chekhovskiye Medvedi                6              2              0              4              164:185                 4

6. Kristianstad                                6              1              1              4              164:186                 3