EHF CL: Dinamo câștigă neînvinsă grupa DRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Dec 2019

EHF CL: Dinamo câștigă neînvinsă grupa D

Dinamo București a încheiat fără greșeală parcursul din grupa D a EHF Champions League. Astăzi elevii lui Constantin Ștefan s-au impus la limită, 32:31 (18:16) pe terenul danezilor de la GOG și au obținut cea de-a șaptea victorie în cele 10 etape disputate, o performanță istorică pentru handbalul românesc.

Partida a fost controlată de jucătorii dinamoviști în mare parte din timp, alb-roșiii preluând inițiativa de la 11:11 în prima repriză și distanțându-se la 4 goluri în partea a doua a jocului. Danezii s-au apropiat pe final și au egalat la 31, dar Vujic a înscris golul victoriei în ultimul minut.

Golurile formației dinamoviste au fost marcate de Bannour 9, Kuduz 7, Vujic 6, Shebib 4, Zulfic 3, Negru 1, Asoltanei 1, Nantes 1.

Pentru Dinamo urmează acum play-off-ul pentru optimile competiției și în același timp o revanșă de luat în fața portughezilor de la Sporting Lisabona, cei care i-au eliminat în aceeași fază a ediției anterioare a competiției. Cele două meciuri sunt programate în luna februarie a anului viitor.

Clasamentul final al grupei D este următorul:

1. Dinamo București              10           7              3              0              298:256                 17

2. Wisla Plock                      10           5              1              4              267:260                 11

3. GOG                                10           4              1              5              310:319                 9

4. Kristianstad                      10           3              3              4              283:298                 9

5. Chekhovskiye Medvedi       10           4              0              6              280:308                 8

6. Kadetten                           10           2              2              6              280:277                 6