EHF CL: Debut pozitiv pentru Dinamo în faza grupelorSabin Malisevschi / SportPictures.eu
12 Sep 2019

EHF CL: Debut pozitiv pentru Dinamo în faza grupelor

Dinamo București și-a început în această seară parcursul în ediția 2019-2020 a Velux EHF Champions League. Campioana României evoluează în grupa D a fazei grupelor și le are ca adversare pe Kadetten Schaffhausen (Elveția), IFK Kristianstad (Suedia), GOG (Danemarca), Chekhovskie Medvedi (Rusia) și Orlen Wisla Plock (Polonia) în lupta pentru unul dintre primele două locuri ce asigură accesul în play-off-ul acestei faze.

Elevii lui Constantin Ștefan și-au început aventura în BBC Arena din Schaffhausen, cu o remiză 28:28 (14:15) contra celor de la Kadetten, formație în fața căreia pierduseră la două goluri în urmă cu doi ani în aceeași fază a competiției. Dinamoviștii au încheiat cu avantaj minim o primă repriză echilibrată, în care ambele formații au trecut la conducere, dar nu cu mai mult de două goluri. În partea a doua a partidei scenariul s-a continuat și de la 27:25 pentru gazde în minutul 57 Mousavi și Savenco au restabilit egalitatea, iar Bannour a stabilit scorul final după ce elvețienii preluaseră din nou conducerea.

Golurile lui Dinamo au fost marcate de Kuduz 6, Bannour 5, Mousavi 4, Gavriloaia 3, Alouini 3, Mamdouh Shebib 2, Savenco, Asoltanei, Vujic, Negru și Heidaridad câte 1 gol.

Următorul joc al formației noastre se va disputa în sala Dinamo miercuri, 18 septembrie în compania suedezilor de la IFK Kristianstad.