EHF CL: CSM învinge la Esbjerg, urmează Ferencvaros în sferturiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Mar 2017

EHF CL: CSM învinge la Esbjerg, urmează Ferencvaros în sferturi

Deplasarea din Danemarca a pus capăt participării fetelor de la CSM București în grupelor principale ale EHF Champions League. Pe terenul ultimei clasate, Team Esbjerg, jucătoarele pregătite de Aurelian Roșca au început ezitant și au terminat relaxate, victoria aparținându-le cu scorul 25:20 (12:7).

Danezele au înscris de trei ori în primele 5 minute, însă ”tigroaicele” s-au descătușat și Carmen Martin a egalat în numai un minut și jumătate. Paula Ungureanu a intrat în rol și a blocat total adversarele, danezele nereușind să perforeze poarta oaspetelor timp de 12 minute și jumătate, interval de timp în care CSM s-a distanțat la 7:3. Ecartul s-a mărit treptat, defensiva promptă, dar și atacul solid au făcut ca diferența la pauză să fie de cinci goluri 12:7 în favoarea fetelor noastre. Cu motoarele în plin și după pauză, ele s-au detașat la 16:8 în minutul 35, moment în care au redut ușor turația și le-au permis danezelor să vină chiar și la trei lungimi 21:18 cu 7 minute înainte de final.

Chiar dacă în ultimele minute a rulat mai multe jucătoare, CSM București obține o victorie la cinci goluri 25:20 ce o urcă pe locul 3 în clasamentul final, astfel încât în sferturile de finală programate pe 7 și 14 aprilie o va întâlni pe ocupanta locului secund în grupa 1, echipa maghiară Ferencvaros, primul meci urmând a se disputa în sala Polivalentă din Capitală.

În meciul de astăzi golurile echipei noastre au fost înscrise de Brădeanu și Martin – câte 5, Gullden și Mehmedovic – câte 4, Torstensson – 3, Bazaliu, Curea, Lobach, Manea – câte unul.