Duracell-Durasovic reîncarcă SteauaSportPictures.eu
31 Mar 2014

Duracell-Durasovic reîncarcă Steaua

Sala “Mihai Viteazu” din Bucureşti a fost dumincă seara (30 martie) gazda perfectă pentru ultimul meci al etapei a 25-a din Liga Naţională de Baschet masculin. Pe teren, au intrat două formaţii decise să joace la victorie, ceea ce s-a şi întâmplat dacă măsurăm calitatea jocului după cele 187 de puncte înscrise în total. Dacă U Mobitelco Cluj era deja în grupul de play-off, Steaua avea nevoie de două puncte pentru a spera măcar la ultima poziţie.

Prima ratare din meci a fost a Stelei, iar primul coş marcat al clujenilor. După acest model avea să se deruleze primul sfert în totalitate, cu oaspeţii la cârma jocului urcând avantajul la 10 puncte (10-20) mai ales cu ajutorul perechii Cuic & Hargrove. Imediat ce Durasovic şi Pavkovic au readus rapid echipa “în cărţi” cu opt puncte consecutive (18-20), antrenorul clujenilor a oprit elanul gazdelor cu un time-out inspirat: oaspeţii au înscris zece puncte, iar bucureştenii doar cinci, ratând alte şase. După zece minute, Steaua avea un deficit de 7 puncte.

Sfertul doi confirmă forma bună a lui “U” şi modelul pus în joc mai devreme, aceiaşi Cuic şi Hargrove contribuind decisiv la diferenţa de cincisprezece puncte (31-46) în minutul 15:31. Până la pauză, Steaua mai şterge cinci puncte din avansul clujenilor şi jocul se închide cu o ratare de trei puncte a lui Durasovic (40-50).

Reluarea este marcată tot de o ratare a lui Durasovic şi de acelaşi joc bun al oaspeţilor. Doar că între minutele 22 şi 24 se produce o răsturnare de atitudine şi eficienţă: Steaua înscrie zece puncte la rând, face 54-56 şi amână egalarea sau preluarea avantajului cu ratări consecutive ale lui Stănescu, Mangano şi Durasovic. În minutul 25, Durasovic nu mai greşete ţinta şi aduce bucurie printre suporterii roş-albaştri: 56-56! Echilibrul restabilit se menţine în restul secvenţei: 66-66 după treizeci de minute.

Ultimul sfert începe cu haos în atacul Stelei, care se vede demobilizată de propriile ratări: au dat pe lângă coş 11 puncte până să nimerească 3. Între timp, clujenii făcuseră 66-71.

Aici am asistat la reîncărcarea lui Duracell, pardon, Durasovic, cu 6 puncte din două aruncări, moment care urma să fie determinant pentru soarta partidei! Steaua avea să păstreze elanul fără să mai fie egalată sau… răsturnată, deşi U Cluj era la un punct în spate cu 5 secunde înainte de final.

• Steaua Eximbank Bucureşti – U BT Mobitelco Cluj 91 – 88 (23-30, 17-20, 26-16, 25-22)

Cei mai buni marcatori pentru Steaua au fost Durasovic - 26 de puncte, Gallimore – 15 puncte, Pavkovic – 13 puncte. Pentru Mobitelco, Cuic – 21 de puncte, Hargrove – 18 puncte, Baciu – 16 puncte.

Înainte de ultima etapă (5 aprilie), Steaua rămâne pe locul 9 (38 puncte), sub linie. U Cluj este pe locul şase (39 puncte), având şi o restanţă la Mediaş, pe 2 aprilie. Celelelate pretendente la play-off sunt U Piteşti (38 puncte) şi Energia Rovinari (39 puncte).