Oină
Drum Nou Dragu a câștigat Cupa Dragoș Vodă la oinăOvidiu Dumitru Matiu / Mediafax Foto
29 Apr 2014

Drum Nou Dragu a câștigat Cupa Dragoș Vodă la oină

În comuna sălăjeană Dragu a avut loc ediția a noua a Cupei Dragoș Vodă la oină. La competiție au fost prezente patru echipe de seniori, care au jucat în sistem eliminatoriu. În semifinale, s-au înregistrat următoarele rezultate:

Drum Nou Dragu - Viitorul Micula 18-0

Dinamic Coruia - Măgura Coaș 20-12

Învinsele au jucat între ele în finala mică, Măgura Coaș impunându-se cu 14-2 în meciul cu Viitorul Micula. În finala mare, gazdele de la Drum Nou Dragu au obținut succesul așteptat de public, 14-12 cu Dinamic Coruia.

Spre deliciul asistenței, organizatorii au pregătit și un meci demonstrativ între foștii componenți ai echipei de oină din Dragu și echipa școlară a comunei. În paralel, s-a desfășurat și o competiție școlară, faza zonală a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, în care învingătoare a fost echipa Școlii generale din Dragu.

În total, seniori și juniori, la competiție au luat parte peste 100 de sportivi.