Lupte
Două medalii românești la Europenele de la Novi SadAleksandar Djorovic / Mediafax Foto
02 Mai 2017

Două medalii românești la Europenele de la Novi Sad

Astăzi, 2 mai, la Novi Sad, în Serbia, au început Campionatele Europene de lupte pentru seniori. Andrei Dukov a cucerit medalia de argint, în limitele categoriei de greutate 57 de kilograme, la stilul liber. Sportivul nostru a fost învins în finală de către Giorgi Edișerașvili, din Azerbaidjan.

La lupte feminin, în limitele categoriei de greutate de 48 de kilograme, Alina Vuc a cucerit medalia de bronz.

România, și-a îndeplinit deja obiectivul fixat pentru această competiție, ceea ce însemna câștigarea a două medalii. România participă cu 14 sportivi la Europenele de lupte de la Novi Sad.