Liga 1: Două goluri din fază fixă decid învingătoareaSebastian Tataru / SportPictures.eu
05 Nov 2016

Liga 1: Două goluri din fază fixă decid învingătoarea

Dinamo pleacă de pe malurile Begăi cu toate cele trei puse în joc pe ”Dan Păltinișan” în partida cu ACS Poli Timișoara.

Un meci în care elevii lui Ioan Andone veneau ca favoriți cerți a început cu ocazia lui Lazăr din minutul 15 la care Straton s-a întins și a blocat șutul mijlocașului trimis de la 12 metri. Deschiderea de scor survine în minutul 25 după un corner, centrarea în careul bănățenilor fiind reluată în bară de Nemec, iar Nedelcearu, atent, a împins balonul în poarta goală. Cânu îi dă emoții lui Penedo în minutul 34, iar până la pauză Filip și Nemec șutează peste poarta echipei gazdă.

Croitoru are șansa egalării în minutul 50, dar șutul său trece puțin pe lângă bara de la colțul lung, apoi șapte minute mai târziu Maric dublează avantajul pe tabelă pentru alb-roșii tot după un corner. Fundașul croat iese din nou în evidență în minutul 65 când îl faultează în propriul careu pe Bărbuț și arbitrul Ovidiu Hațeganu indică punctul cu var. Lovitura de pedeapsă este transformată de Doman și gazdele se aruncă în atac în căutarea egalării. Dinamoviștii au sentimentul de deja-vu după egalul cu Astra de pe teren propriu din etapa trecută, dar rezistă asaltului și se încheie ACS Poli – Dinamo 1-2 (0-1).

ACS Poli Timișoara (antrenor Ionuț Popa): Straton - Străuţ, Bocşan, Cânu, Novak (min. 89 Șeroni) - Artean - Bărbuţ, Croitoru, Llorente, Doman (min. 81 Mailat) - Drăghici (min. 58 Popovici)

Dinamo (antrenor Ioan Andone): Penedo - Romera, Nedelcearu, Maric, Filip - Nistor, Busuladzic, Palic (min. 90 M. Popescu) - Hanca, Nemec (min. 84 Oliva), Lazăr (min. 79 Rotariu)