Liga 1: Dinamo, victorie la scor de neprezentareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Iul 2017

Liga 1: Dinamo, victorie la scor de neprezentare

În prima etapă a Ligii 1, pe Stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești, Juventus București a debutat cu stângul. La primul meci pe prima scenă a fotbalului românesc, juventinii din Colentina au fost depășiți de Dinamo, la scor de neprezentare, 3-0.

Scorul a fost deschis de Rivaldinho, în prima repriză, cu o lovitură de cap din interiorul careului. Gazdele nu au jucat rău, însă elanul le-a fost retezat în minutul 51, când MIhăescu a primit al doilea galben și a fost eliminat. Nascimento a speculat o greșeală colectivă în apărare, la o lovitură de colț, dublând avantajul dinamoviștilor în minutul 66. Apoi, în prelungiri, Nedelcearu a împins mingea în poartă din apropiere, stabilind astfel scorul final la 3-0.

Până acum, în cele trei meciuri disputate în Liga 1, nu s-a consemnat ca ambele echipe să marcheze.

Dinamo, la golaveraj, este primul lider intermediar din sezonul competițional 2017-2018.