Dinamo, victorie fără emoțiiSportPictures.eu
16 Mai 2014

Dinamo, victorie fără emoții

Meci la dispoziția gazdelor în această seară în ”Ștefan cel Mare”. Dinamo a făcut instrucție cu Săgeata Năvodari la capătul unui meci în care și-au permis ca pe lângă goluri să bifeze și o suită impresionantă de ocazii, care mai de care mai incredibile.

Năvodărenii au pornit încrezători în atac și au ratat prin Roman o bună ocazie de gol în minutul 13, la un șut din careu scos greu de Naumovski, după care Achim pune din nou în pericol buturile dinamoviștilor tragând în plasa laterală. A fost de ajuns ca Lazăr să deschidă scorul în minutul 19 cu un șut din interiorul careului care l-a surprins pe Băican și echipa de pe litoral s-a prăbușit complet. Țucudean arată a bună dispoziție de joc și iese la rampă într-o serie de acțiuni ale alb-roșiilor. După ce la faza primului gol a ratat o foarfecă înainte ca balonul să ajungă la Lazăr, vârful dinamoviștilor este aproape de finalizare în minutul 22, dar este blocat de Peteleu. Tot el crează o acțiune în careul advers în care încearcă trecerea balonului peste Băican și reluarea cu capul, dar este tras de portarul oaspeților și mingea lovită din cădere se îndreaptă către stâlpul porții urmărită de Elton, dar fără ca acesta să intervină. Balonul lovește bara și este în cele din urmă reținut de goalkeeper-ul Săgeții. În duelul unu la unu cu acesta, Țucudean are în cele din urmă câștig de cauză în minutul 24, după o fază mult mai simplă, când a finalizat cu o lovitură de cap centrarea de pe dreapta a lui Cosmin Matei. Tot Țucudean putea marca în minutul 36 după ce șutul lui Lazăr la colțul lung a fost deviat de Băican, dar vârful dinamovist nu a intervenit prin alunecare, probabil din dorința de a evita o accidentare, fiind foarte aproape de stâlpul din stânga porții adverse. În cele din urmă Matei face 3-0 în minutul 43 cu un șut de la 20 de metri după o acțiune personală.

Cu situația tranșată încă din primele 45 de minute, repriza secundă arată ca un joc de antrenament. În minutul 75 Lazăr face dubla și duce scorul la 4-0 după o pătrundere personală în careu și un șut la colțul lung, iar Viorel Dinu marchează în minutul 88 golul de onoare al oaspeților, cu o lovitură de cap în urma unui corner.

Dinamo – Săgeata 4-1 (3-0) și dinamoviștii au asigurat locul 4 în clasament. Săgeata rămâne cu 35 de puncte pe locul 17 și șansele pentru salvare sunt mici, mai ales că în ultima etapă vor întâlni acasă CFR Cluj, o formație care are ambiția să demonstreze că ultimele rezultate nu au fost conjuncturale.

Dinamo București (antrenor Flavius Stoican): Naumovski - Rus, Dr. Grigore, Thicot, Fai - Boubacar, Elton (min. 54 D. Rotariu) - C. Matei (min. 62 Buia), C. Munteanu, Vl. Lazăr - Ţucudean (min. 76 Velici)

Alte rezerve: Samoilă, Ad. Popa II, H. Crişan, Bilinski

Săgeata Năvodari (antrenor Cătălin Anghel): Băican – Peteleu (min. 70 Al. Grigoraş), Cr. Munteanu (min. 37 Al. Tudose), Fl. Popa, D. Lopez - Dulee, Muzac (min. 46 V. Dinu) - Fl. Achim, Vezan, Deletici - M. Roman II

Alte rezerve: Panagopoulos, Guerra, S. Chiţu, N. Bărbulescu