Dinamo, ultima calificată în sferturile Cupei Ligii AdeplastSportPictures.eu
21 Iul 2014

Dinamo, ultima calificată în sferturile Cupei Ligii Adeplast

La Chiajna, gazonul sintetic nu a priit gazdelor în prima întâlnire disputată pe noua suprafață. Ultimul meci al optimilor Cupei Ligii Adeplast l-a adus ilfovenilor ca adversară echipa din Ștefan cel Mare, care a reușit să se impună în 90 de minute de joc.

Gazdele au deschis scorul în minutul 18 după o gafă monumentală a lui Marc, portarul dinamovist scăpând mingea printre degete la o centrare a lui Olberdam. Zece minute mai târziu survine egalarea, Bilinski îndeplinind formalitatea după o centrare a lui Rotariu.

Imediat după pauză, în minutul 51, Dinamo trece în avantaj grație unui gol înscris de Valentin Lazăr la capătul unei acțiuni personale. Gazdele aleargă frenetic după egalare, dar Olberdam nu are șansă în minutul 73, șutul său trecând de puțin pe lângă poarta dinamovistă. În schimb, diferența se majorează după penalty-ul transformat de Boubacar, acordat ca urmare a faultului lui Stan asupra vârfului Bilinski.

Se încheie Concordia – Dinamo 1-3 (1-1) și Dinamo este ultima echipă înscrisă pe lista participantelor în sferturile Cupei Ligii Adeplast.

Concordia Chiajna (antrenor Marius Șumudică): Rîmniceanu - Al. Stan, V. Maftei, Reljic, Dragarsky, Bucurică - Olberdam, Roșu (min. 58 Dina), Boldrin (min. 68 Serediuc), Băjenaru – Wellington (min. 83 Timov)

Dinamo (antrenor Flavius Stoican): T. Marc – Fai (min. 61 Ionuț Șerban), Durimel, Ad. Popa II, Grecu - Boubacar, Bărboianu - V. Lazăr, Elton, Rotariu (min. 81 Gavrilă) – Bilinski (min. 88 Lemac)