Dinamo sparge PiatraSportPictures.eu
14 Apr 2014

Dinamo sparge Piatra

Dinamo a dat lovitura la Piatra Neamț reușind să-și apropie toate cele 3 puncte puse în joc. După un meci de 1x2, câinii rosii rămân pe locul 4, loc ce le oferă posibilitatea să joace în preliminariile Europa League.

Meciul a fost încrâncenat, ambele echipe încercând să se neutralizeze reciproc. La pauză, scorul a fost 0-0, iar senzația lăsată a fost că echipa care marchează prima va câștiga partida. În minutul 51, Cosmin Matei reușește să marcheze printr-un șut de la 20 m, deviat în poartă de fundașul gazdelor, Cazan. Ceahlăul a încercat să revină in joc, având o ratare monumentală, în situație de singur cu portarul, aproape de finalul meciului.

Astfel, Dinamo consemnează a 7-a victorie cu scorul de 1-0, iar pentru Cosmin Matei este a doua oară în acest sezon când aduce cele 3 puncte echipei sale.

Ceahlăul Piatra Neamţ (antrenor Marian Bondrea): Calancea - Gheorghiu, Ichim, Cazan, Ţepeş - Achim (Popadiuc '61), Onciu - Ştefănescu, Golubovici, Constantinescu - Jula (L. Garcia '61, Tăbăcariu '68).

Dinamo (antrenor Flavius Stoican) Bălgrădean - Rus, Durimel, D. Grigore, Filip - Bărboianu, Elton - C. Matei (I. Şerban '82), D. Rotariu (Velici '79), Lazăr - Bilinski (Ţucudean '46).