Volei
Dinamo pierde lupta pentru podiumSportPictures.eu
29 Ian 2014

Dinamo pierde lupta pentru podium

Divizia A1 la volei masculin a programat miercuri 29 ianuarie o etapă intermediară, a 15-a din campionat, bruiată însă de vremea nefavorabilă, astfel că s-au disputat doar trei din cele cinci partide care ar fi trebuit sa aibă loc.

S-au jucat SCM U. Craiova - Dinamo Bucureşti 3-1 (20-25, 25-23, 31-29, 25-19), Ştiinţa Explorări Baia Mare - Universitatea Cluj 3-0 (26-24, 25-18, 25-19), Phoenix Şimleul Silvaniei - CVM Tomis Constanţa 0-3 (17-25, 22-25, 14-25), în timp ce partidele Unirea Dej - Arcada Galaţi  şi CSVM Zalău - VCM LPS Piatra Neamţ au fost amânate din cauza condiţiilor meteo nefavorabile.

Cea mai interesantă partidă a avut loc la Craiova, între SCM U Craiova şi Dinamo Bucureşti, ambele echipe încercând să urce pe podium. Dinamo a început mai bine şi după ce ambele echipe au jucat de la egal la egal până la 5-5, a reuşit să se distanţeze pe tabelă şi să nu mai cedeze conducerea primului set, câştigându-l cu 25-20. În setul al doilea craiovenii au ieşit pe teren mult mai motivaţi şi graţie serviciilor bune şi a unui joc la fileu foarte eficient s-au instalat la conducere, reuşind la un moment dat să aibă chiar 4 puncte avans (8-4 si 9-5). Oaspeţii au echilibrat însă, au reuşit să egaleze la 11 şi la 12 dar nu s-au putut desprinde, gazdele revenind la conducere şi terminând setul cu 25-23. Al treilea set a fost şi cel mai spectaculos, ambele echipe simţind că acela este momentul decisiv, luptând până la epuizare pentru a înclina balanţa în favoarea lor. Dinamoviştii au condus în mare parte din joc, dar niciodată la mai mult de două puncte, apoi s-a ajuns la 22-22 şi de acolo până la final a fost un război al nervilor, câştigat în cele din urmă de craioveni cu 31-29, după un adevărat maraton voleibalistic. În următorul act oaspeţii au cedat relativ repede, după un 4-4 ce-i menţinea în luptă urmând o cadere care le-a facilitat celor de la SCM victoria, aceştia terminând setul cu 25-19 şi partida cu 3-1.

În partida de la Baia Mare, Ştiinţa Explorări s-a impus fără probleme în faţa celor de la Universitatea Cluj, deşi în primul act şi-au complicat existenţa şi au oferit oaspeţilor posibilitatea să obţină cel de-al şaptelea set din tot sezonul, tabela arătând pe final un 24-24 greu de anticipat la început. S-a terminat însă 3-0, pe seturi (26-24, 25-18, 25-19), băimărenii obţinând a treia victorie consecutivă în 2014 şi urcând pe locul 4 în clasament.

În celălalt meci, Tomis Constanţa a câştigat detaşat deplasarea de la Şimleul Silvaniei şi până la restanţa Zalăului şi-a consolidat poziţia de lider cu 36 de puncte.