Dinamo, la porțile EuropeiSportPictures.eu
10 Mar 2014

Dinamo, la porțile Europei

În ultimul meci al etapei a XXII-a, Dinamo a revenit în fața propriilor suporteri după meciul bun făcut în fieful Stelei etapa trecută, dar partida contra brașovenilor de la Corona nu a fost luată la preț de matineu după înfrângerea usturătoare din urmă cu două etape în fața oaspeților de la Viitorul. Brașovenii au venit în Capitală determinați să acumuleze cel puțin un punct la zestrea firavă ce îi plasează pe loc retrogradabil.

Meciul începe cu o serie de șuturi de la distanță, la ambele porți, Thicot și Elton pentru gazde, respectiv Florin Manea și Stănescu pentru Corona, dar fără a încadrate pe buturi. În minutul 32 Țucudean are o primă mare ocazie de gol, dar mingea lobată de el cade pe plasa porții lui Marc. Șapte minute mai târziu Rotariu este găsit de Lazăr cu pasă la colțul careului mic, de unde tânărul atacant reia puțin pe lângă poartă. Prima repriză se încheie cu cea mai mare ocazie de până atunci, capul lui Țucudean din 6 metri, nemarcat, este respins greu de Marc.

Imediat după pauză vine și golul care a destins atmosfera în Ștefan cel Mare. În minutul 53, o pasă cu capul a lui Țucudean îl plasează pe Lazăr pe un culoar bun. Mijlocașul dinamovist țâșnește din blocstarturi și după o cursă de 30 de metri îl execută pe Marc cu un șut la colțul lung. După gol, dinamoviștii sunt mai relaxați și asta se vede în jocul lor, dar nu mai apar alte ocazii mari de poartă.

Dinamo învinge Corona cu 1-0 (0-0) și intră în ”zona Europa League”, pe locul 4 cu 36 de puncte, iar Corona stă pe 18 cu 7 puncte.

Dinamo București (antrenor Flavius Stoican): Bălgrădean - Rus, Thicot, Grigore, Grecu - Boubacar, Elton (min. 59 I. Şerban) - V. Lazăr, C. Matei, Rotariu (min. 86 Bărboianu) – Ţucudean (min. 71 Bilinski)

Alte rezerve: Naumovski, C. Munteanu, J. Thomas, Tîrcoveanu

Corona Brașov (antrenor Ionel Gane): T. Marc – Homei (min. 46 Dedu), Forika, R. Damian, Munteanu - Poverlovici, Burlacu - Neacşa, Manea (min. 77 Balint), R. Stănescu - Buş

Alte rezerve: Dănălache, Fl. Pîrvu, Leonte, Istrofor, Mendizov