Volei
Dinamo câştigă returul, dar pierde calificareaSportPictures.eu
13 Feb 2014

Dinamo câştigă returul, dar pierde calificarea

Miercuri, 12 februarie, la Bucureşti, în sala Dinamo, echipa noastră de volei feminin a dorit să recupereze scorul de 0-3 de acum o săptămână, din meciul tur cu Uralochka. Cei aproximativ 450 de spectatori au urmărit un joc viu disputat la fileu, care a avut nevoie de setul cinci pentru departajare.

Partida a contat pentru faza „Challenge Round” din Cupa CEV la volei feminin, 2014, cea mai bună din cele două manşe urmând să se califice în semifinale.

În primul set, cele două formaţii au mers aproape, cu desprinderi mici de-o parte sau de cealaltă. Conduse bine din teren de bulgăroaicele Mariya Karakasheva şi Tsvetelina Zarkova, fetele noastre s-au impus cu 25-20.

Dinamo a început bine setul doi, conducând cu 5-2 şi 8-5. Apoi, Uralochka, încet, dar sigur, şi-a reintrat în mână şi a întors scorul pe tabelă (14-16). Blocajele au fost arma principală a ambelor echipe, care au mers cap la cap până spre final, când oaspetele au punctat decisiv pentru 24-26 şi 1-1 la seturi.

Uralchoka şi-a păstrat tempoul, dominând pe parcursul setului trei. Dinamovistele au început să piardă din claritate, obiectivul calificării în semifinale fiind ruinat odată cu scorul 1-2 la seturi pentru vizitatoare. În setul al patrulea, Uralochka a stabilit ritmul de joc, conducând la 3-4 puncte. Profitând de o uşoară relaxare a elevelor lui Nikoay Karpol, dinamovistele au găsit drumul spre egal la seturi, 2-2, şi setul de tie-break.

Setul decisiv a fost foarte echilibrat, Dinamo cu o ofensivă bine dirijată de Daniela Mincă ţintind victoria de orgoliu şi palmares, iar Uralochka dorind să arate determinarea unei semifinaliste. Scorul final a fost în favoarea sportivelor noastre, dar calificarea este a lor:

Dinamo Romprest Bucureşti - Uralochka-NTMK Ekaterinburg 3-2 (25-20, 24-26, 22-25, 25-21, 15-13)

Ioana Baciu a punctat cel mai mult pentru Dinamo (21), iar Olga Ativi a urmat-o cu 17 puncte. De partea oaspetelor, Irina Zaryazhko a înregistrat 21 de puncte.

Astfel, se încheie campania europeană a dinamovistelor, în sezonul 2013-2014.