Dinamo Bucureşti a câştigat Supercupa RomânieiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Aug 2022

Dinamo Bucureşti a câştigat Supercupa României

Sezonul competițional 2022-2023 al handbalului masculin a debutat în această seară în Sala Polivalentă din Capitală cu Supercupa României. Campioana en-titre la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, s-a impus lejer în fața celor de la CSA Steaua, de care a dispus și în finala Cupei României, și și-a trecut în palmares cea de-a cincea Supercupă a României după cele câștigate în 2016, 2018, 2019 şi 2020. Elevii lui Xavi Pascual au reuşit, astfel, tripla pentru sezonul anterior, cucerind titlul, Cupa şi Supercupa României.

Cu o garnitură cu care se pregătește să abordeze grupele EHF Champions League, Dinamo s-a impus cu scorul de 32:24 (16:12), roș-albaștrii reușind să joace de la egal la egal până în minutul 25, când scorul era 11:10 pentru campioană. Trei goluri consecutive au adus un avans de patru lungimi la pauză pentru elevii lui Xavi Pascual, iar un prim atac convertit de Shebib a dat lui Dinamo 5 goluri avans în startul părții secunde. Pe fondul ratărilor consecutive ale steliștilor și a intervențiilor salutare ale portarului Bucătaru, Dinamo s-a distanțat la 20:12 în minutul 36 și a gestionat cu maturitate superioritatea de pe tabelă. Aceasta s-a extins la 10 goluri, 27:17 în minutul 52, însă pe final campioana a redus turația și a permis marii rivale să diminueze ecartul de pe tabelă.

Pentru Dinamo urmează acum debutul în Liga Zimbrilor sâmbăta viitoare la Buzău, dar toată atenția se îndreaptă către meciul din 15 septembrie de pe teren propriu cu SC Magdeburg în EHF Champions League.