Decizie în 30 de minuteSportPictures.eu
21 Apr 2014

Decizie în 30 de minute

Meciul dintre Săgeata și Petrolul se poate rezuma la cele 30 de minute de debut în care s-au marcat cele 5 goluri ale partidei.

Începutul confruntării a fost fulminant pentru gazde, cu un gol de generic marcat în minutul 2 de sârbul Milos Deletic după un șut de la 20 de metri sub transversala porții lui Pecanha. Răzvan Lucescu privește îngândurat, dar băieții săi îi îndepărtează cutele de pe frunte în minutul 6 când Teixeira șutează și Florin Popa, aflat pe traiectoria balonului, deviază și îl păcălește pe Panagopoulos. ”Lupii” rămân sus, în jumătatea năvodărenilor și după ce Tamuz ratează de puțin centrarea lui Priso, reușesc să preia conducerea în minutul 16 prin Albin, găsit bine cu o pasă lobată în careu, spaniolul nefăcând altceva decât să pună latul pentru a trece mingea peste portarul echipei gazdă ieșit în întâmpinare. În minutul 25 gazdele egalează prin Chițu din postură de vârf autentic, după o centrare de pe stânga și o reluare din 3 metri cu toată opoziția petroliștilor. Priso încheie conturile în minutul 27 cu un șut la colțul lung după ce l-a fentat mult prea ușor pe Lopez în careul gazdelor.

Scorul final al meciului a fost Săgeata – Petrolul 2-3 (2-3). Săgeata păstrează speranțe pentru finalul de campionat, cu toate că ocupă locul 15 înainte de ultimele meciuri ale etapei, în timp ce Petrolul s-a apropiat la un punct de poziția secundă ocupată de Astra.

Săgeata Năvodari (antrenor Cătălin Anghel): Panagopoulos - I. Filip, Fl. Popa, Cr. Munteanu, D. Lopez (min. 34 Tudose) - S. Pană, D. Johnson (min. 74 Muzac) - Achim, Deletic, Vezan - Chiţu

Alte rezerve: Băican, Iordache, Tigoianu, Chiacu, Bărbulescu

Petrolul Ploiești (antrenor Răzvan Lucescu): Pecanha – Alcenat (min. 39 Achim), Manasse, Geraldo, Guilherme - Mustivar, De Lucas (min. 73 Zicu) – Priso (min. 68 Hoban), Albin, Teixeira - Tamuz

Alte rezerve: Povilas, Fernandez, Mutu, Marinescu